راهنمای تغذیه کودکان

چگونه عادت‌های غذایی ناسالم و بدغذایی در کودکان را اصلاح کنیم؟

چگونه عادت‌های غذایی ناسالم و بدغذایی در کودکان را اصلاح کنیم؟

اگر کودک بدغذایی دارید و او خوردن تنقلات را به سبزیجات ترجیح می‌دهد، شما تنها نیستید! بسیاری از والدین با مشکل عادت های غذایی ناسالم و بدغذایی در کودک دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. اما باید بدانید که حل این مشکل غیرممکن نیست.

عادت‌های غذایی ناسالم یا پرخوری اغلب از دوران کودکی آغاز می‌شوند و اگر والدین به موقع متوجه آن‌ها نشوند، این عادات ادامه پیدا می‌کنند و حتی گاه در آینده به بروز مشکلات و بیماری‌های خاص منجر خواهند شد. این شما هستید که در شکل دادن به عادات غذایی کودک‌تان مسئولید و تصمیم می‌گیرید در هر وعده‌ی غذایی خانواده، چه غذایی میل شود و کودک‌تان چه نوع غذایی بخورد.

برخی از راه‌های از بین بردن عادت‌های بد غذایی:

  1. وعده‌های غذایی را همراه با اعضای خانواده میل کنید و محیطی مثبت ایجاد کنید.
  2. زمان مشخص و ثابت و برنامه‌ریزی دقیقی برای وعده‌های غذایی و حتی میان‌وعده‌ها داشته باشید. این کار باعث ایجاد روتین و برنامه‌ای سالم می‌شود.
  3. بسیار مهم است که در طی روز حداقل یک وعده‌ی غذایی را همراه با سایر اعضای خانواده دور هم جمع شوید و میل کنید.
  4. شما باید زمان تماشای تلویزیون را محدود کنید. بسیاری از کودکان عادت دارند جلوی تلویزیون غذا بخورند. اما وقتی آن‌ها تلویزیون تماشا می‌کنند، تمایل دارند بیش ازحد نیازشان غذا بخورند و این رفتار گاه باعث مرض چاقی در دوران کودکی خواهد شد.
  5. همواره مواد غذایی سالم در خانه داشته باشید و آن‌ها را دردسترس کودکان قرار دهید. کودک معمولا در خانه خوراکی‌ای را می‌خورد که در دسترسش باشد و به راحتی بتواند در یخچال یا کابینت آشپزخانه آن را پیدا کند.
  6. شما در مقام والد باید الگوی نمونه و مثبتی برای کودک‌تان باشید و با تاثیرگذاری مثبت روی فرزندتان به او کمک کنید تا عادات بد غذایی‌اش را کنار بگذارد. برای انجام این کار باید از خودتان شروع کنید.
  7. غذاهای فست‌فودی را محدود کنید؛ زیرا چربی، کالری، قند و نمک بالایی دارند و باید به میزان بسیار کمی مصرف شوند.

به خاطر داشته باشید که به غذاهای فست‌فودی برچسب «غذای بد» نزنید. فقط به کودک خود آموزش دهید که این نوع غذاها باید به صورت بسیار کم و محدود استفاده شوند، زیرا ارزش غذایی بسیار پایینی دارند و برای سلامتی خوب نیستند.

پس شما می‌توانید با در دسترس قرار دادن غذای مناسب برای رشد کودک، به فرزندتان کمک کنید تا عادت‌های غذایی بدش را ترک کند. این کار تاثیر به‌سزایی در بهبود زندگی و سلامت جسمی و روحی او خواهد گذاشت.

 

 

منبع:

https://www.indiaparenting.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *