ترس، هیولایی در سایه‌ی دنیای کودکی

ترس، هیولایی در سایه‌ی دنیای کودکی

نویسنده: مریم عبدالرزاق

 

شب‌ها، در خانه‌ی ما، غول‌ها، اشباح و جادوگرها با هم جلسه می‌گذراند. شبحی دراز و بی‌قواره از یک سمت حرکت می‌کند، جادوگری سوار بر جارو در میانه‌ی هال می‌نشیند و غول پشمالوی خیلی گنده‌ای هم از توی کمد صداهای عجیب‌وغریبی از خودش درمی‌آورد…

این‌ نمایش‌نامه‌ای است که هرشب دختر کوچولویم برایم تعریف می‌کند. او آن‌قدر از این موجودات می‌ترسد که هیچ‌وقت شب‌ها تنهایی خوابش نمی‌برد.

فقط که این‌ها نیست! در طول روز، غول‌ها، اشباح و جادوگران خسته می‌شوند و می‌روند که بخوابند، اما باز هم چیزهای ترسناک دیگری وجود دارد! دخترم می‌گوید: «مامان همین مورچه‌های کوچولوی توی باغچه هم ترسنا‌کن. اگه یه‌ دفعه‌ای همین‌طور که دارن از روی انگشت پام رد می‌شن، من رو گاز بگیرن و بمیرم، چی؟ اگه من رو بخورن، چی؟» بعد هم انگار حرفش را باور کرده باشد در جا می‌زند زیر گریه. این ماجرا‌ها آن‌قدر ادامه‌‌دار شد که تصمیم گرفتیم فکری به حال این ترس‌ها بکنیم. شما چطور؟ کوچولوهای خانه‌ی شما از چه چیزهایی می‌ترسند؟!

 

عمده ترس‌های کودکان در سنین مختلف

عمده ترس‌های کودکان در سنین مختلف

با اینکه دوران کودکی، دوران تفریح و بازیگوشی است، در عین حال دوره‌ای است که  اطلاعات کودکان درباره‌ی زمان و مکان در این دنیای بزرگ افزایش می‌یابد. در این مرحله، کودک از چیزهای جدید، اشیای بزرگ مانند قطار، وسایل پرسرو‌صدایی نظیر جاروبرقی و همین‌طور حیوانات گوناگون می‌ترسد. افزون بر این موارد، در این دوره یکی از بزرگ‌ترین ترس‌های کودکان آن است که مبادا والدین‌شان آن‌ها را ترک کنند. با افزایش تجارب کودک در محیط زندگی، برخی ترس‌ها از میان می‌روند، اما انواع دیگری از ترس جای موارد قبلی را می‌گیرند.

بعضی از کودکان ۳ تا ۴ ساله، ممکن است به‌ویژه از صداهای بلند یا تاریکی بترسند، اما کودکان ۵ ساله با‌تجربه‌تر هستند. آن‌ها درباره‌ی قطار، اتومبیل‌ها و حیوانات، اطلاعاتی به دست آورده‌اند، ولی ممکن است هنوز از تاریکی یا آسیب‌های احتمالی وحشت داشته باشند. در این سن، ممکن است هنوز ترس از جدایی از پدر و مادر در ذهن کودک وجود داشته باشد.

برای بسیاری از کودکان، ۶ ‌سالگی سن بروز دوباره‌ی ترس‌هاست. حتی ممکن است ترس از صداهای بلند دوباره در این سن بروز کند. ترس از جادوگرها و ارواح در اول فهرست قرار دارد و در پی آن‌ها، ترس از گم ‌شدن یا به‌ خواب رفتن در تنهایی، جلب توجه می‌کند.

کودکان اغلب از قدرت عناصری نظیر باد و آتش می‌هراسند. برخی از آن‌ها درباره‌ی آسیب‌های شدید بدنی شجاع‌ترند، ولی از خراش‌ها و بریدگی‌ها می‌ترسند و بالاخره، یکی از ترس‌های جالب آن‌ها، نگرانی درباره‌ی سلامت پدر و مادرشان است.

یک کودک ۷ ‌ساله می‌تواند بیندیشد و تفسیر کند. گاهی سایه‌ها در نظر کودک به شکل هیولا درمی‌آیند و گاهی تصور می‌کند که موجودات وحشتناکی در ساختمان وجود دارند. او از اتفاقاتی که ممکن است در طول شب زیر تختخواب‌اش رخ دهد، می‌ترسد. این کودک، حتی نگران درگیر شدن کشورش در یک جنگ بزرگ است. او هر روز درباره‌ی رخدادهای روزانه نگران می‌شود. از دیگر ترس‌های این سن می‌توان به ترس رفتن به مدرسه و دیگر مکان‌های بی‌خطر اشاره کرد.

وقتی کودک به ۸ یا ۹ سالگی می‌رسد، به‌طور کلی ترس‌هایش کاهش می‌یابد، اما نارسایی‌های شخصیتی و مسخره شدن از سوی دیگران، از نگرانی‌های عمده‌ی او به شمار می‌روند. در ۱۰ سالگی با افزایش اعتماد‌به‌نفس، از این قبیل نگرانی‌ها نیز کاسته می‌شود.

کتابخوانی و مقابله با ترس

کتابخوانی و مقابله با ترس

در قدم اول می‌بایست ناراحتی و نگرانی کودک را به رسمیت بشناسیم و بدون مسخره کردن کودک به دنبال راه حل باشیم. گفتن جملانی مثل «خجالت بکش تو دیگه بزرگ شدی»، «خودت رو داری لوس می‌کنی، تاریکی که ترس نداره»، «اگه بازم از این اداها دربیاری، دیگه پسر من نیستی» و… نتیجه‌ای به‌جز احساس طردشدگی و افزودن بر آلام و ناراحتی‌های کودک دلبندتان ندارد.

در برخی موارد که ترس کودک افراطی و کنترل‌ناپذیر است، مراجعه به روان‌شناس کودک ضرورت دارد؛ اما در سایر موارد، برای رفع ترس کودک، می‌توان تا حدود زیادی از کتاب‌های داستانی استفاده کرد. این کتاب‌ها راهنمای بسیار مناسبی برای والدین کودک یا پرستار او به شمار می‌آیند. علاوه‌بر آن، با مطالعه‌ی کتاب‌های داستانی، درمی‌یابیم که این مسئله مشکلی فراگیر در بین کودکان رده‌های سنی گوناگون است. در نتیجه، به‌جای نگرانی افراطی و گم کردن دست‌وپای خودمان به دنبال راهکار می‌گردیم.

در آثار داستانی، به دلیل احساس همذات‌پنداری کودک با شخصیت‌ها و ملموس بودن موقعیت داستانی برای کودک، او ناخودآگاه خودش را در فضای داستان احساس می‌کند. در نتیجه، خودش را با شخصیت داستانی یکی می‌داند و از راه‌حل‌های او برای رفع ترس خود بهره می‌گیرد.

در قسمت کتاب‌های موضوعی، کتاب با موضوع ترس در کودکان را به تفکیک گروه سنی می‌توانید ببینید.

آهو کوچولوی ترسو

«آهو کوچولوی ترسو»، از مجموعه کتاب‌های مقواییِ «نخستین هیجان‌های من»، نوشته‌ی ماریون بیله، کتابی مناسب برای کودکان ۰ تا ۳ سال است. انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با خرید حق ترجمه و اجازه‌ی چاپ این مجموعه از ناشر فرانسوی آن را روانه‌ی بازار کرده است. خواندن این مجموعه برای کودک، به او کمک می‌کند که از بدو تولد با احساسات خود آشنا شود. نویسنده در کتاب «آهو کوچولوی ترسو» اختصاصاً به موضوع ترس جدایی از والدین و گم شدن کودک پرداخته است.

لطفا چراغ را روشن بگذار!

همان‌طور که گفتیم، ترس از تاریکی و اشباح یکی دیگر از عمده‌ترین ترس‌های کودکان است. کتاب‌هایی همچون «خوابت نمی‌برد خرس کوچولو»، «تاریکی ترس ندارد»، «لطفاً چراغ را روشن بگذار»، «نیکی و گرگ‌های بد گنده»، «خرسی و ترس»، «خرگوش کوچولوی ترسو»، «داینای ترسو» «جونی بی‌جونز زیر تختش لولو دارد» و… کتاب‌هایی تأثیرگذار در زمینه‌ی پیشگیری و مواجهه‌ی کودک با ترس‌ از تاریکی و اشباح هستند. در ابتدای تمام این داستان‌ها، شخصیت کوچولوی ماجرا هم مانند کودک ما می‌ترسد، اما کم‌کم یاد می‌گیرد که ترس خود را بپذیرد و بعد چاره‌ای برای آن بیندیشد.

داینای ترسو

کتاب «قورباغه می‌ترسد» نیز داستانی بامزه درباره‌ی ترس کودکان است. این اثر را ماکس فلت هاوس نویسنده و تصویرگر برنده‌ی جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن خلق کرده است.

شب است و قورباغه در رختخوابش دراز کشیده است. اما نمی‌تواند بخوابد چون از توی کمد و از زیر تختش صداهای عجیب‌و‌غریبی می‌شنود. او فکر می‌کند که یک شبح زیر تختش پنهان شده، برای همین فرار می‌کند و خود را به دوستانش می‌رساند. اردک و خوک در ابتدا حرف قورباغه را باور نمی‌کنند، اما با شنیدن صداهای عجیب‌و‌غریب، آن‌ها هم حسابی می‌ترسند.

قورباغه می ترسد

این داستان به زبان ساده،‌ به مسئله‌ی ترس می‌پردازد. قورباغه از اشباح و هیولاها می‌ترسد. دوستانش در ابتدا می‌گویند که به این چیزها باور ندارند و از آن نمی‌ترسند، اما این ترس به آن‌ها هم سرایت‌ می‌کند! در پایان داستان کودک درمی‌یابد که هرکس از چیزی می‌ترسد؛ از تاریکی، ترس از تنها شدن یا ترس از دست دادن کسانی که دوست‌شان داریم… اما خوب است که ما درباره‌ی ترس‌های‌مان صحبت کنیم. شاید دوستان‌مان بتوانند به ما کمک کنند تا بر آن‌ها غلبه کنیم.

ترس‌های دیگری مثل ترس از صحبت کردن در مقابل جمع، ترس از شنا کردن، ترس از حیوانات و حتی ارتباط نزدیک با دیگران هم دست‌مایه‌ی داستان‌های بسیاری شده است. کتاب «یک نفس عمیق بکش» درباره‌ی ۴ دوست با نام‌های لوسی، جاش، دن و بن است که هرکدام از چیزی ترس دارند. لوسی از سگ‌ها می‌ترسد، جاش دوست ندارد به استخر برود، دن دلش نمی‌خواهد که پرستار به کبودی زانویش دست بزند و بن از رفتن روی صحنه جلوی آدم‌ها می‌ترسد. اما در روند داستان، این ۴ دوست یاد می‌گیرند زمانی‌که از چیزی می‌ترسند، نفس عمیقی بکشند و شجاعت لازم را برای مقابله با ترس‌شان به دست آورند.

یک نفس عمیق بکش

کتاب «ایزی و راسو» نیز درباره‌ی ترس، چیره شدن بر آن و ایجاد خودباوری در کودکان است. دختر قهرمان داستان، با به همراه داشتن عروسک راسوی خود بر ترس‌هایش غلبه می‌کند. در بسیاری از موارد، ایزی می‌تواند با عروسک خود بر ترس‌هایی که نادرست است، پیروز شود، اما  در نهایت می‌بینید که راسو هم از جنگل تاریک می‌ترسد؛ چون به‌راستی این ترس به‌جا و درست است  و کودک نباید به تنهایی به جنگل برود. در این کتاب کودک می‌آموزد در مواردی که خطری او را تهدید نمی‌کند می‌تواند بر ترسش چیره شود.

ایزی و راسو

در کتاب‌های «بیمارستان که ترس ندارد» از مجموعه‌ «ماجراهای کریتر» و «فرانکلین به بیمارستان می‌رود» داستان حول محور بیماری و رفتن به محیط استرس‌زای بیمارستان شکل می‌گیرد. نکته‌ی مثبت در داستان‌هایی این‌چنینی آن است که هیچ‌‌گاه ترس کودک مسخره یا انکار نمی‌شود.

بیمارستان که ترس ندارد

در ادامه، با بررسی داستان «فرانکلین به بیمارستان می‌رود» می‌بینیم که کودک با ترس خود مواجه شده، از آن سربلند بیرون می‌آید.

در کتاب «فرانکلین به بیمارستان می‌رود» فرانکلین گذراندن یک عمل جراحی و یک روز ماندن در بیمارستان را تجربه می‌کند. فرانکلین لاک‌پشتی کوچک است. او گاهی سرما می‌خورد؛ گاهی هم بدنش زخمی می‌شود و سالی یک بار هم برای معاینه‌ی کامل پیش پزشک می‌رود. اما او تا به حال هیچ‌وقت به بیمارستان نرفته بود.

فرانکلین به بیمارستان می‌رود

یک روز وقتی فرانکلین مشغول توپ‌بازی با دوستش بود؛ ناگهان توپ به سینه‌ی او برخورد کرد. فرانکلین خیلی دردش آمد. درد سینه‌ی او تا شب ادامه پیدا کرد تا اینکه مامان به او گفت حتماً باید دکتر او را معاینه کند. صبح روز بعد دکتر خرس به او گفت سینه‌‌اش ترک برداشته است و باید یک بخیه روی آن بزنند تا درست رشد کند؛ بنابراین برای روز بعد، از بیمارستان برای فرانکلین وقت عمل گرفت.

روز عمل فرا رسید. پدر و مادر و دوستان فرانکلین به او می‌گفتند: «تو شجاعی» اما فرانکلین در بیمارستان به دکتر خرس گفت که او واقعاً شجاع نیست و خیلی می‌ترسد. دکتر در جواب به او گفت: «همین که پذیرفتی به بیمارستان بیایی و این عمل را انجام دهی یعنی تو شجاعی!»

در پایان داستان «‌فرانکلین به بیمارستان می‌رود‌» فرانکلین با موفقیت و شجاعت عمل را پشت سر می‌گذارد.

در این اثر، تمام مراحل یک عمل جراحی برای کودک توضیح داده شده است. این کتاب برای کودکانی که از رفتن به مطب دکتر می‌ترسند یا کودکانی که باید یک عمل جراحی را انجام دهند و مضطرب هستند، بسیار مناسب است.

نکته‌ی برجسته‌ی مجموعه‌ی ۳۰ جلدی داستان‌های فرانکلین آن است که این مجموعه به ترس‌ها، نگرانی‌ها و مشکلات رفتاری کودکان می‌پردازد. مجموعه‌ی داستان‌های فرانکلین به ۳۸ زبان ترجمه شده‌اند و نزد کودکان سراسر دنیا محبوب‌اند.

در داستان‌های فرانکلین، هر داستان با شمردن توانایی‌ها و کارهایی که فرانکلین از عهده‌ی آن‌ها برمی‌آید شروع می‌شود و سپس به مشکلات و ناتوانی‌های او می‌پردازد. این نکته از ویژگی‌های این کتاب است و به مخاطب نشان می‌دهد که هر انسانی مجموعه‌ای از توانایی‌ها و ناتوانی‌هاست.

این مجموعه برنده‌ی لوح سپاس از ششمین جشنواره کتاب‌های آموزشی رشد شده است.

کتاب‌هایی که با هم مرور کردیم تنها بخشی از کتاب‌های موجود در وبسایت کتاب هدهد است، برای دیدن کتاب‌های بیشتر می‌توانید در قسمت کتاب‌های موضوعی، به دسته‌ی «کتاب با موضوع ترس در کودکان» مراجعه کنید.

 

ریشه‌های ترس در کودکان‌

 

ریشه‌های ترس در کودکان‌

حال که با انواع ترس در سنین گوناگون و راه‌های پیشگیری و مقابله با آن‌ها در داستان‌ها آشنا شدیم، به برسی ریشه‌های ترس در کودکان می‌پردازیم. بی‌شک برخی کودکان به دلیل تفاوت‌های شخصیتی و ارثی بی‌باک‌تر از دیگران و برخی از آن‌ها محافظه‌کارتر به دنیا می‌آیند، اما هیچ کودکی ترسو زاییده نمی‌شود. پس سروکله‌ی ترس از کجا پیدا می‌شود؟!

ترس‌ها اغلب ریشه در تجربیات کودک دارند.

در ادامه، به برخی از دلایل ترس در کودکان اشاره می‌کنیم:

 • پرورش نیافتن کافی قدرت درک کودک درباره‌ی ارتباط زمان و مکان، علت و معلول
 • گاهی والدین می‌توانند الگوهای ویژه‌ای از ترس را به کودکان خود آموزش و انتقال دهند (والدین ترسو، کودک ترسو)
 • تهدید کردن کودک برای برقراری نظم و انضباط در خانه نیز ممکن است باعث ترس کودک از مراکز بهداشتی و فرایند درمان شود. مثلاً به کودک گفته شود: «باید قرصت رو بخوری، وگرنه می‌میری.» یا «اگر غذا نخوری، می‌گم دکتر آمپولت بزنه.»
 • انتظارات و توقعات افراطی و نامتناسب والدین از کودک
 • برخی تجربه‌ها و خاطرات ناگوار و وحشتناک کودک
 • ویژگی‌های شخصیتی خود کودک، عوامل زیستی، سرشتی و آمادگی‌های فطری اولیه و داشتن بدنی آسیب‌پذیر و نحیف
 • رشد ناکافی عاطفی و مغزی کودک
 • داشتن والدین بیش‌از‌حد حمایت‌کننده، محافظه‌کار و محتاط
 • سخت‌گیر بودن والدین و اعمال تنبیه‌های شدید
 • نداشتن برنامه‌ریزی قبلی و آماده کردن کودک بیمار برای انجام دادن فرایند درمان
 • دادن پاسخ‌های اشتباه به سؤالات کودک
 • مواجهه با افراد بیگانه، اشیای جدید، صداهای غیرعادی، ناگهانی و بلند و موقعیت‌ها و مکان‌های ناآشنا
 • جدایی از مادر، خانه، سایر اعضای خانواده و دوستان
 • ترس به سبب این‌که کودک احساس ‌می‌کند والدین نمی‌توانند تمام پیشامدهای زندگی را کنترل کنند
 • تأثیر نامطلوب بعضی فیلم‌ها، کتاب‌ها
 • ندانسته‌ها درباره‌ی بیماری و روند درمان
 • ترس از گم شدن در مدرسه یا بیمارستان
 • نگفتن حقایق به کودک درباره‌ی مکان‌هایی که می‌خواهیم او را ببریم. (مثل مدرسه یا بیمارستان)

 

آثار ترس‌های غیرطبیعی در کودکان

 

آثار ترس‌های غیرطبیعی در کودکان

در صورتی که ترس از حد طبیعی فراتر رود، کودک و اطرافیان او را با مشکلات فراوانی درگیر خواهد کرد:

 1. ترس دائم و ثابت، حال به هر دلیل، بر جسم و روان کودک اثری بسیار نامطلوب به جا می‌گذارد و کودک را از زندگی طبیعی و شاد محروم می‌کند.
 2. ترسِ مرضی، فعالیت‌های هوشی را مختل و گاه متوقف می‌کند و مانع بروز توانایی‌های ذهنی کودکان می‌شود. ترس روی هوش کودک تأثیرات منفی فراوانی می‌گذارد. در نتیجه، بدون آن‌که کودک از نظر هوشی مشکل داشته باشد، دقت و تمرکز کمتری در یادگیری مطالب دارد و دچار فراموشی و حواس‌پرتی می‌شود.
 3. ترس گاهی سبب افسردگی، خجالت و گوشه‌گیری می‌شود و کودکان را از فعالیت، شادی و تحرک لازم باز می‌دارد.
 4. نامطلوب‌ترین اثر ترس این است که شخصیت کودک را مخدوش می‌کند. در نتیجه، کودکان در مقابل ترس‌های شدید، واکنش‌هایی متفاوت مانند کمرویی، افسردگی و پر‌خاشگری از خود نشان می‌دهند.
 5. کودک ترسو به دلیل نداشتن اعتمادبه‌نفس در هیچ کاری داوطلب نمی‌شود و با رغبت کامل کارهای خود را انجام نمی‌دهد؛ زیرا برعکس دیگران، او رو به جلو حرکت نمی‌کند و می‌بایست نیروی زیادی را صرف مقابله با ترس‌هایش کند. حتی در برخی مواقع بی‌تفاوت، تنبل، ضعیف و بی‌اراده می‌شود.
 6. در پی بروز ترس، کودک برای آن‌که خود را از خطرات احتمالی دور نگه دارد، به دروغ‌ متوسل می‌شود.
 7. در موارد شدیدتر، اعصاب کودک در اثر ترس و اضطراب صدمه می‌بیند؛ به‌طوری‌که مغز به‌خوبی به اندام‌ها فرمان نمی‌دهد، بنابراین کودکان بر اثر ترس‌های شدید دچار لکنت زبان یا شب‌ادراری می‌شوند.

***

من و دخترم بعد از خواندن کتاب «ورود اشباح ممنوع!»، چراغ را روشن کردیم و متوجه شدیم شبح دراز و بی‌قواره‌‌ی کنار پنجره، پالتوی من روی چوب‌رختی بوده است و جادوگر سوار بر جارو که در میانه‌ی هال نشسته بود، همان کاناپه‌ی دوست‌داشتنی خودمان است. ما که دیگر از تاریکی نمی‌ترسیم. حالا نوبت شماست که بگویید غول پشمالوی گنده‌‌ی توی کمد با آن صداهای عجیب‌وغریب، از کجا پیدا شده بود؟!

https://hodhod.com/ceDQu

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/g2T3W
بلندخوانی برای نوزاد، بهترین سرمایه‌‌گذاری آموزشی

بلندخوانی برای نوزاد، بهترین سرمایه‌‌گذاریِ آموزشی

نویسنده: مریم عبدالرزاق

بی‌شک شما هم از رسانه‌ها یا اطرافیان‌تان شنیده‌اید که کتاب‌خوانی سبب بهبود عملکرد مغزی فرد می‌شود؛ اما تا به حال از خود پرسیده‌اید که کتابخوانی بهتر است از چه سنی آغاز شود؟ از سال‌های نوجوانی و دبیرستان؟ سال‌های کودکی و دبستان؟ از سنین خردسالی و پیش از دبستان؟ یا از بدو تولد و حتی دوران جنینی؟! بیشتر مردم فکر می‌کنند که گزینه‌ی آخر تا حدی اغراق‌آمیز است و هیچ ارتباطی میان بلندخوانی برای نوزاد و رشد ذهنی نوزاد یا جنین در شکم مادر وجود ندارد. اما پژوهش‌های دهه‌های اخیر واقعیت مهمی را بیان می‌کنند. نظریه‌پردازان و پژوهشگران این حوزه با قاطعیت می‌گویند: «اگر می‌خواهید در آینده کودکان و نوجوانانی موفق در آموزش داشته باشید، باید از روزهای نخست با او کتاب بخوانید». چرا و چگونه؟

بلندخوانی برای نوزاد

کتاب‌خوانی سبب جوانه زدن سلول‌های مغزی می‌شود

بیشتر والدین فکر می‌کنند نوزادشان تا سنی که به مهدکودک برود، فاصله زیادی دارد. وقتی پوشک نوزاد خود را عوض می‌کنید، به او غذا می‌دهید یا تمیزش می‌کنید، به نظرتان می‌آید راه درازی دارید تا نوزاد شما پنج‌ساله شود. اما زمان به سرعت می‌گذرد و تا به خود بیایید، می‌بینید که نوزاد شما دارد راه می‌رود، حرف می‌زند یا به مهدکودک می‌رود. در این مدت کوتاه پنج‌ساله، به ویژه دو سال نخست آن، حتی اگر متوجه نباشید، نخستین و مهم‌ترین آموزگار او شما هستید. بله، خود شما!

شما در اینکه او در مدرسه فرد موفقی باشد یا نباشد، نقشی اساسی دارید. هیچ آموزگاری به اندازه‌ی مادر و پدر نمی‌تواند در موفقیت آموزشی یک کودک مؤثر باشد. چرا؟ زیرا مادر و پدر هستند که نخستین واژه‌ها را به او هدیه می‌کنند. درست است! واژه‌ها! واژه‌های کوتاه، واژه‌های بلند، واژه‌های رایج و واژه‌های غیررایج. والدین هر روز واژه‌های فراوانی به او هدیه می‌دهند.

بر اساس پژوهش‌های اخیر، آنچه موفقیت آینده‌ی آموزشی کودک را تضمین می‌کند، شمار واژه‌هایی است که یک نوزاد، در هر ساعت، از بدو تولد تا دوسالگی‌اش، می‌شنود. اما چه جادویی در واژه‌ها نهفته است که این چنین آینده‌ی کودک را دگرگون می‌کند؟

کودک تا دوسالگی دوران مهمی را از جنبه‌ی رشد مغزی و زبانی طی می‌کند. اگرچه در روزهای نخست تولد به نظر می‌رسد که نوزاد به سبب روند زایش کمی خسته است، اما مغزش به مراتب فعال‌تر از والدین است؛ حتی وقتی‌که نوزاد خوابیده، مغز او فعال است و سلول‌های مغزش با پیوندهای تازه‌ای که با هم برقرار می‌سازند، به خواندن کتاب واکنش نشان می‌دهند.

نوزاد با نزدیک به ۱۰۰ بیلیون سلول مغزی به دنیا می‌آید (نرون‌ها). پس از تولد، رشد سلول‌های مغزی بسیار حیاتی است و این سلول‌های را می‌بایست والدین و دیگر عوامل محیطی و افراد پیرامون تحریک کنند. این تحریک‌ها ارتباط‌های تازه‌ای در سلول‌های مغزی به وجود می‌آورد که به سیستم سیم‌های ارتباطی پیچیده و انبوه شباهت دارد. اما پس از مدتی کوتاه این سلول‌ها شروع به جوانه زدن شاخه‌هایی به نام اکسون و گیرنده‌های کوتاهی به نام دندریت می‌کنند. اکسون‌ها سیگنال‌ها را منتقل می‌کنند و دندریت‌ها اطلاعات را دریافت می‌کنند و سیناپس یا پیوندی تازه برقرار می‌سازند. تا دوسالگی شمار اتصالات مغزی تا یک هزار تریلیون افزایش می‌یابد. این عدد به اندازه‌ی شمار ستاره‌ها در کهکشان است. بنا به گفته امیلی دیکنسون، مغز گسترده‌تر از آسمان است!

بلندخوانی برای نوزاد

بلندخوانی برای نوزاد یا دیدن تلویزیون؟ مسئله این است!

حال شاید این سؤال‌ها پیش بیاید: «چرا از طریق دیدن تلویزیون نمی‌توان گنجینه‌ی واژگانی کودک را افزایش داد؟ چرا کتاب‌خوانی؟!»

امروزه، ابزارهای تصویری بخش عمده‌ای از زندگی ما را احاطه کرده‌اند، اما واقعیت آن است که این ابزارها، با حجمه‌ی فراوان اطلاعات، هیچ‌گونه ارتباط دوسویه‌ای با کودک برقرار نمی‌کنند؛ درحالی‌که که مادر یا پدر هنگام کتاب‌خوانی، اطلاعاتی محدود را به آرامی و به شیوه‌ی تعامل و گفت‌وگو در اختیار کودک قرار می‌دهند. از سوی دیگر، کودک از زمان جنینی تا چندین ماه ابتدایی زندگی خود، بیشتر از طریق شنیداری آموزش می‌بیند. بدین ترتیب، تصاویر فراوان تلویزیون برای کودک غیرقابل فهم است و پژوهشگران تأکید کرده‌اند که کودک تا دوسالگی از تلویزیون دور باشد. البته این‌ها تنها دلایل لزوم کتاب‌خوانی والد و کودک نیست.

در پاسخ دقیق و علمی به پرسش بالا، نویسندگان کتاب «خواندن با نوزاد و نوپا» ده سودمندی بلندخوانی با نوزاد را چنین بر می‌شمرند:

 1. مهارت‌های شنیداری را تقویت می‌کند.
 2. شمار واژگانی را که نوزاد می‌شنود افزایش می‌دهد.
 3. سبب افزایش مدت‌زمان توجه و دقت نوزاد و رشد حافظه‌ی او می‌شود.
 4. به نوزادان یاری می‌رساند که‌واژه‌های ناآشنا را بیاموزند.
 5. به نوزادان کمک می‌کند که معنای واژگان را درک کنند.
 6. به نوزادان کمک می‌کند تا با مفاهیم و نمادهای چاپی آشنا شوند.
 7. به نوزاد یاری می‌رساند که از تصاویر اطلاعات دریافت کند.
 8. پیوند عاطفی و آرامش میان کودک و والدین را تقویت می‌کند.
 9. تخیل و احساسات کودک را تقویت می‌کند.
 10. عشق به خواندن را در کودک نهادینه می‌کند.

بلندخوانی برای نوزاد

مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و بلندخوانی برای نوزادان

با توجه به اهمیت این موضوع، بخش کودک و نوجوان انتشارات مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان (فراورده‌های تاک) به ترجمه و تألیف چندین کتاب و ساخت ابزار آموزشی پرداخته است؛ از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بلندخوانی برای نوزاد

_ مجموعه‌ی «کتاب سیاه و سفید نوزاد»: این مجموعه شامل کتاب‌های تصویری سیاه و سفید با عناوین «سلام دنیا» و «نگاه کن! نگاه کن!»، و «مکعب‌های تصویری» پارچه‌ای است. این‌گونه کتاب‌ها و ابزارهای آموزشی برای تقویت حس دیداری نوزادان طراحی شده‌اند.

_ «خواندن با نوزاد و نوپا، چگونه به نوزاد و نوپای خود کمک کنیم تا دنیای واژه‌ها را کشف کند؟»: این کتاب راهنمایی بی‌نظیر و کاربردی است برای بلندخوانی برای نوزاد و نوپا که با تأکید بر اهمیت کتاب خواندن در دو سال اول زندگی، به زبان ساده به مادران و پدران جوان نشان می‌دهد که چگونه برای فرزند نوزاد یا نوپای خود کتاب بخوانند و چگونه کتاب‌های مناسب را برای فرزندشان انتخاب کنند.

_ «دست‌نامه مادر و نوزاد»: این کتاب، دست‌نامه‌ای برای مادران و پدرانی است که به‌زودی کودک‌شان به دنیا می‌آید یا اینکه تازه به دنیا آمده است. در این دست‌نامه مهم‌ترین اطلاعاتی که مادران و پدران جوان تا یک‌سالگی فرزندشان بدان نیاز دارند، گنجانده شده است.

بلندخوانی برای نوزاد

_ «مجموعه شش جلدی کتاب های مقوایی نخستین کتابخانه من»: این مجموعه، شامل شش کتاب مقوایی است و به منظور آشنایی اولیه کودک با «اعداد»، «آوای جانوران»، «اشیا پیرامون»، «نام خوراکی‌ها» و «رنگ‌ها» تهیه و تولید شده است.

_ «دانش‌نامه نوزاد و نوپا»: این دانش‍نامه مقوایی با استفاده از تصاویر، نوزادان و نوپایان را مفاهیم پایه‌ای چون احساسات مختلف انسان مانند خوش‌حالی یا خشم، اعضای بدن، رنگ‌ها، جانوران و اعداد آشنا می‌کند.

بلندخوانی برای نوزاد

_ «مجموعه نخستین هیجان های من»: شامل شش داستان‌ «زیبا و گیرا برای کمک به شناخت و بیان احساس‌های بزرگ کودکان کوچک» است. کتاب‌های این مجموعه با نام‌های «گورخر کوچولوی حسود»، «آهو کوچولوی ترسو»، «سوسمار کوچولوی خوش‌حال»، «پلنگ کوچولوی شیطون»، «کرگدن کوچولوی خودخواه» و «شیر کوچولوی عصبانی» کودکان را با شش احساس مختلف آشنا می‌کند.

بلندخوانی برای نوزاد

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/Hw3W1

کمی گم شده‌ام

جغد کوچولویی هنگام خواب از لانه‌اش بیرون می‌افتد و مادرش را گم می‌کند. برای این که مادرش را پیدا کند باید نشانه‌هایی از شکل ظاهری مادرش بدهد و او را توصیف کند. کودکان با خواندن این داستان ساده با چند جانور آشنا می‌شوند.
با کمک این داستان می‌توان فعالیت‌هایی برای توصیف کردن اشیا و طبقه‌بندی کردن آن‌ها برای کودکان ترتیب داد. تصاویر ساده با رنگ‌های شاد داستان را کامل می‌کند.

نویسنده و تصویرگر: کریس هوتن
مترجم: شهلا انتظاریان
ناشر: انتشارات علمی و فرهنگی

برای کودکان ۳ تا ۷ سال

[short_url]

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/lb4aU

مجموعه‌ی «علم چیست…»

مجموعه «علم چیست…» مجموعه‌ای از فعالیت‌های علمی برای کودکان ۶ تا ۱۴ ساله است. کتاب‌های این مجموعه حاوی پروژه‌ها، تجربه‌ها، بازی‌ها و داستان‌هایی هستند که به کمک آن‌ها کودکان پاسخ سوالات خود از پدیده‌های جهان هستی را خواهند یافت.

این مجموعه راهنمایی برای آموزگاران و پدران و مادران است تا به کمک فعالیت‌های پیشنهادی آن، کودکان را به جستجو و پژوهش در دنیای اطراف خود تشویق کنند، از شگفتی برخورد قطره باران بر یک برگ گرفته، تا قدرت آتشفشان‌ها، تا رمز و رازهای کیهان. هر جلد از کتاب‌های این مجموعه ده جلدی یکی از حوزه‌های علم را پوشش می‌دهد: ماده و انرژی، بدن انسان، محیط‌زیست، سنگ‌ها، گیاهان، جانوران، آب و هوا، آسمان شب و…

فعالیت‌ها به دو دسته فعالیت‌های کوتاه و سریع و فعالیت‌های سر فرصت چند روزه تا چند هفته‌ای تقسیم شده‌اند. تمامی فعالیت‌های پیشنهادی در عمل اجرا شده‌اند و برای اجرا به مواد و ابزارهایی ساده و در دسترس نیاز دارند.

دارا بودن توضیحات آسان فهم، تصویرگری ساده و طنزآمیز و نکات علمی جالب از دیگر ویژگی‌های کتاب‌های این مجموعه است.

انتشارات فنی ایران

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/PH8Hv

قیافه‌های بامزه

اگرچه کودک از ابتدای تولد خود بخشی از احساسات خود را با گریه، خنده و دیگر حالت‌های چهره بیان می‌کند،‌ اما این که کودک بیاموزد چگونه احساسات خود را در چهره‌اش نمایان کند یا نکند،‌ چگونه میان احساسات دیگران و حالت چهره‌شان ارتباط درست برقرار کند و یا چه نوع کنش‌هایی به ایجاد چه نوع احساساتی می‌انجامد، از جمله مهارت‌های زندگی است که کودک به تدریج در طول زندگی خود فرا می‌‌گیرد.

نویسنده و تصویرگر: نیکولا اسمی
مترجم: نوشین اخلاقی

انتشارات کانون پرورش فکری کودکان

برای کودکان صفر تا ۷ سال

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/2aTjP

مجموعه داستان‌هایی برای فکر کردن (شاخه روابط انسانی)

این مجموعه شامل داستان‌هایی از کشورها و فرهنگ‌های مختلف است که تصاویری متناسب با فرهنگ تصویری هر کشور داستان‌ها را همراهی می‌کند. در این مجموعه، داستان‌های کلاسیک با اندیشه‌های عمیق فلسفی پیوند خورده است و خواننده به سفری شگفت‌انگیز در جهان فلسفه می‌رود. این داستان‌ها ما را در تجارب انسان‌های دیگر شریک می‌کنند و موضوعات تازه‌ای را برای فکر کردن در دسترس ما می‌گذارند.

در پایان هر کتاب اطلاعاتی در چند بخش آمده است. در بخش «درباره داستان» اطلاعاتی درباره داستان اصلی و سرزمینی که داستان به آن تعلق دارد ارائه شده است. در بخشی دیگر مفهوم اصلی کتاب مانند دوستی یا اعتماد مطرح شده و در بخش سؤال‌ها، پنج پرسش مطرح می‌شود که سه سؤال برای سنجش میزان درک کودک از داستان است و در دو سؤال دیگر هم کودک را تشویق می‌کند خود را جای شخصیت‌های داستان بگذارد.

کودکان و بزرگسالان می‌توانند به موضوعات مطرح شده در این داستان‌ها فکر کنند و همچنین می‌توانند به صورت گروهی درباره پرسش‌های پایان کتاب بحث و گفت‌وگو کنند.

ناشر: انتشارات فاطمی

برای کودکان ۷ تا ۱۳ سال

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/juD2g

مجموعه‌ی کتاب‌ پارچه‌ ای

کتاب پارچه ای لاک پشت و زرافه

کتاب پارچه ای لاک پشت و زرافه دارای دو عروسک انگشتی زرافه و لاک پشت است که می‌توانند به صفحه‌های مختلف کتاب سرک بکشند و با دوستانشان دیدار کنند.
جنس کتاب پارچه ای لاک پشت و زرافه از پارچه پولیشی نرم و ضد حساسیت برای نوزادان دوخته شده است و دارای دندان‌گیر پلاستیکی و بندینکی برای آویزان کردن است.

کتاب پارچه ای جغد و درخت

کتاب پارچه ای جغد و درخت بر اساس بازی قایم‌موشک و دالی ساخته شده است. با کنار زدن پوشش‌ها کودکان به دنبال جغد می‌گردند و گاهی به جای جغد، با جانور جدیدی آشنا می‌شوند.
کتاب پارچه ای جغد و درخت از جنس پارچه پولیشی نرم و ضد حساسیت برای نوزادان دوخته شده است و دارای دندان‌گیر پلاستیکی، جغجغه و بندینکی برای آویزان کردن است.

کتاب پارچه ای ماهی و دریا

این کتاب پارچه ای که به شکل ماهی است، نوزادان و نوپایان را با چند جانور دریازی (ماهی، ستاره دریایی، خرچنگ، هشت‌پا و لاک‌پشت) آشنا می‌کنند.
برگه‌های کتاب پارچه ای ماهی و دریا از پارچه پولیشی نرم و ضد حساسیت دوخته شده است و جانوران با پارچه‌هایی از جنس‌ متفاوت بر روی برگه‌های کتاب تکه‌دوزی شده‌اند که حس لامسه کودک را تحریک می‌کند. رنگ‌های شاد کتاب حس بینایی کودک را تحریک می‌کند.

کتاب پارچه ای حیوانات

کتاب پارچه ای حیوانات، به شکل نواری از تصویرهای به هم پیوسته است که به شکل آکاردئونی باز می‌شود و کودکان را با پنج حیوان فیل روباه، شیر، میمون و گورخر و نام و واک اول این پنج حیوان به زبان انگلیسی آشنا می‌کند.
جنس برگه‌های کتاب پارچه ای حیوانات از پارچه پولیشی نرم و ضد حساسیت برای نوزادان دوخته شده است و دارای دندان‌گیر پلاستیکی و بندینکی برای آویزان کردن است.

برای کودکان صفر تا ۳ سال

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/BuhCW

حقوق کودک را بشناسیم و با آن زندگی کنیم

کتاب حقوق کودک را بشناسیم و با آن زندگی کنیم نخستین کتابی است که درباره شناخت حقوق کودک همراه با کارگاه های عملی برای دانش‌آموزان دبستان و دبیرستان در ایران منتشر می‌شود تا مخاطبان از راه تجربه‌های عملی در کلاس‌های درس، حقوق کودک را عمیقا بشناسند و در زندگی خود به کار برند.

موسسه امیدوار است که مربیان و آموزگاران و همه دست‌اندرکاران آموزش و پرورش ایران و کشورهای فارسی زبان با بهره‌گیری از این کتاب و اجرای کارگاه‌های آموزشی برای دانش‌آموزان، به کودکان و نوجوانان یاری رسانند تا حقوق کودک را در بستر زندگی بشناسند و آن‌ها را در رفتارها و کنش‌های روزانه خود به‌کار گیرند.

نویسنده: دوبراوکا مالس

مترجم: زهره قایینی، ویدا محمدی

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/2kvd4

شعر راه مدرسه

باز هم موی مرا

مادرم شانه زده

روی پیراهن من

نقش پروانه زده

 

مادرم داده به من

کیف زیبای مرا

هست امروز قشنگ

همه چیز و همه جا

 

پدرم باز مرا

می‌سپارد به خدا

می‌کشد بر سر من

دست پرمهرش را

 

روی لبهای همه

خنده مهمان شده است

موقع رفتن من

به دبستان شده است

 

افسانه شعبان‌نژاد

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/qCrfS

شعر باران

ابر سیاه ابر سفید
رو آسمان پرده کشید

باران دانه دانه
ریخت روی حوض خانه

نشست رو برگ گل‌ها
رو غنچه‌های زیبا

رو بوته‌های گندم
رو خانه‌های مردم

برگ درخت را تر کرد
از شاخه‌ها گذر کرد

باران دانه دانه
آمد رو بام خانه

پروین دولت آبادی

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/JYiUt

جالی پستچی و نامه های سال نو

در کتاب « جالی پستچی و نامه های سال نو »، جالی پستچی باید نامه‌های کریسمس و سال نو را به شنل قرمزی، آقای هامپتی دامپتی آدمک زنجبیلی و آقا گرگه برساند. این کتاب کودکان را با کریسمس و سال نو میلادی آشنا می‌کند.

در میان متن کتاب « جالی پستچی و نامه های سال نو » پاکت‌های نامه‌ی واقعی در نظر گرفته شده است که داخل آن‌ها، نامه، تلگراف، پیام رمزنگاری‌شده، کارت‌پستال و غیره مرتبط با موضوع داستان قرار دارد.در هر قسمت خلاصه‌ی کوتاهی از این داستان‌ها برای کسانی که داستان را نمی‌دانند، آمده است.

نویسنده: الن البرگ
تصویرگر: جانت البرگ
مترجم: شیدا رنجبر

انتشارات زعفران

مناسب برای کودکان ۷ تا ۱۰ سال و ۱۰ تا ۱۳ سال

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/I3yrz

معرفی کتاب آرش کماندار (دو جلدی)

افسانه‌ی آرش کماندار زیباترین اسطوره ایرانی که هزاران سال است با این مردم زندگی می‌کند همیشه و همواره جایگاه بلندی در نگاه و باور آن‌ها دارد که شیفته سرزمین خود و تمدن بزرگ ایران هستند.

این کتاب می‌تواند ابزار مناسبی برای مروجان میراث فرهنگی، آموزگاران تاریخ و پدر و مادرانی باشد که اعتقاد دارند آرش‌ها در این کشور همچنان زنده‌اند و تمام کودکان سرزمین می‌توانند تبدیل به قهرمانان بزرگی بشوند، اگر به خوبی از گذشته خود با خبر باشند و بر گنجی که در درون خود دارند نور آگاهی بتابانند.

مناسب برای کودکان ۷ تا ۱۰ سال، ۱۰ تا ۱۳ سال و بالای ۱۳ سال

انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

نویسنده: محمدهادی محمدی
تصویرگر: ندا راستین‌مهر

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/xpRyX

مرغ سرخ پاکوتاه

یه مرغ سرخ پا کوتاه
افتاد توی مزرعه راه
هرجا که دونه‌ای می دید
با نوکش اون رو برمی‌چید
یکهو میان گندما، دونه‌ای دید
مثل طلا

مرغ سرخ پاکوتاه درمزرعه به راه می‌افتد و دانه‌ای به رنگ طلا می‌یابد. او از همه جانوران مزرعه، سگ، گربه و اردک می‌خواهد به او کمک کنند تا این دانه را بکارد. اما هیچ یک حاضر به همکاری با او نمی‌شوند… .

شاعر: پروین دولت آبادی
تصویرگر: پرستو حقی

انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

مناسب برای کودکان ۳ تا ۷ سال و ۷ تا ۱۰ سال

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/0AD8l

سیا‌سیا در شهر مارمولک‌ها

«سیا‌سیا» پسری عاشق فوتبال است که به همراه پدرش در حاشیه شهر زندگی می‌کند. مادرش او را تنها گذاشته و از خانه رفته است. شبی او بر سر دیدن مسابقه فوتبال از تلویزیون با پدرش بگو‌مگو می‌کند و شبانه توپش را برمی‌دارد و از خانه بیرون می‌رود.

وسط بیابان روی توپش نشسته و به مادرش فکر می‌کند که مارمولکی به نام «جاسم تمساح» در برابر او پدیدار می‌شود. جاسم او را به شهر مارمولک‌ها فرامی‌خواند و سیا‌سیا در آنجا اتفاقات بسیاری را تجربه می‌کند.

نویسنده: سید امین حسینیون
تصویرگر: توکا نیستانی

انتشارات چیستا

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/zY4e2

معرفی مجموعه کتاب‌های محله موش‌ها

محله‌ی موش‌ها مجموعه‌ای ۹ جلدی است که کوین هنکس آن را نوشته و تصویرگری کرده است.
داستان‌های این مجموعه به موضوعاتی مانند شجاعت، همزیستی مسالمت‌آمیز، امید، پذیرش تفاوت‌ها، غلبه بر وابستگی، ورود نوزاد جدید به خانواده، غلبه بر نگرانی و افزایش اعتمادبه‌نفس می‌پردازد.

مناسب برای ۳ تا ۹ سال

نویسنده: کوین هنکس

مترجم: محبوبه نجف خانی

انتشارات آفرینگان

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/Chcph

شعر خدای مهربان

با این دو دست کوچکم

دست می‌برم پیش خدا

با دل پاک و روشنم

دعا کنم، دعا،دعا

باز ای خدای مهربان

بشنو دعاهای مرا

دعا برای مادرم

دعا به شادی بابا

به خانه‌ها صفا بده

به جان ما وفا بده

 

پروین دولت‌آبادی

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/nsBnO

مجموعه‌ی من و داداشم

این مجموعه مصور رنگی دغدغه‌های کودکی را نشان می‌دهد که به تازگی صاحب برادر کوچکی شده است که توجه پدر و مادرش را به خود جلب کرده است. نویسنده از زبان اول شخص یعنی گودون، ماجراها را روایت می‌کند و از زاویه‌ی دید او موضوع را می‌بیند. تصاویر رنگی شاد و طنزگونه در خدمت متن هستند. کتاب می‌تواند برای کودکانی که صاحب خواهر یا برادری می‌شوند، مفید باشد.

نویسنده: فانی جولی
تصویرگر: رز کپدویلا
مترجم: مرجان حجازی‌فر
ناشر: انتشارات با فرزندان

مناسب برای کودکان ۳ تا ۷ سال

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/H65L4

پی‌پی جوراب بلند

پی‌پی جوراب بلند یک دختر ۹ ساله است. همه کسانی که او را می‌شناسند او را عجیب وغریب می‌دانند. او روش ویژه‌ای برای انجام کارهایش دارد که همه را به شگفتی وامی‌دارد. بچه‌ها او را دوست دارند و با او به آن‌ها خیلی خوش می‌گذرد و اما آدم‌بزرگ‌ها گاهی از دست او خشمگین می‌شوند اما پی‌پی می‌گوید: شما از بچه‌ای که مادرش تو آسمان‌هاست و پدرش پادشاه آدم خوره است چه انتظاری دارید.

پی‌پی جوراب بلند محبوب‌ترین اثر آسترید لیندگرن است، نویسنده‌ای که از بیخ و بن ادبیات کودکان سوئد و جهان را دگرگون کرد. لیندگرن در این داستان، دختری مستقل و جسور در رویارویی با جهان بزرگ‌سالان را به نمایش می‌گذارد. پی‌پی در این رمان و دو دنباله آن، پی‌پی به کشتی می‌رود و پی‌پی در دریاهای جنوب با شیوه‌های دیکتاتوری متداول، واقعیت‌های برساخته‌ی بزرگ‌سالان، نظم و دستورهای خسته‌کننده در کشمکش است.

روح داستان پی پی ضدیت با استبداد است. پی‌پی برخلاف شخصیت‌های توسری‌خور در داستان‌های کودکان آن دوران، با اعتمادبه‌نفس و نیرومند است. نقش پی‌پی، شادی بخشیدن به زندگی کودکان است. .

نویسنده: آسترید لیندگرن
مترجم: گلی امامی
ناشر: انتشارات علمی و فرهنگی

مناسب برای کودکان ۱۰ تا ۱۳ سال

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/bZWTF

مجموعه داستان‌های «پدینگتون»

شخصیت پدینگتون را مایکل باند، نویسنده‌ی انگلیسی، حدود ۶۰ سال پیش خلق کرد. پدینگتون خرسی است که از قلب پرو آمده و در ایستگاه قطار با خانواده‌ای انگلیسی آشنا شده و با آن‌ها زندگی می‌کند. باند در طول سال‌ها داستان‌های زیادی بر اساس این شخصیت‌ها نوشت. هر کدام از کتاب‌ها شامل هفت یا هشت داستان کوتاه است که در هر داستان ماجرایی برای پدینگتون پیش می‌آید؛ یک‌بار سوار مترو می‌شود، یک‌بار به خرید می‌رود، یک‌بار برایش جشن تولد می‌گیرند و…

این مجموعه تاکنون به ۳۰ زبان ترجمه شده و بر اساس آن فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی هم ساخته شده است.

مناسب برای کودکان ۷تا۱۰ سال و ۱۰تا۱۳ سال

نویسنده: مایکل باند
تصویرگر: پگی فورتنام
مترجم: بهمن دارالشفایی

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/5wITC

مجموعه‌ی «ماجراهای لودی»

به مشکلات از دریچه ی طنز نگاه کردن و کشف موقعیت های خنده دار مشکلات، یکی از مهارت های زندگی است. در کتاب های لودی، شخصیت داستان با مشکلاتی نظیر گم کردن اسباب بازی، پوشیدن لباس غذا خوردن، مسواک زدن، دعوا و قهر با دوستان و … روبرو است. اما این مشکلات در موقعیت های خنده دار، طنزآلود و همراه با بازی حل می شود.

نویسنده و تصویرگر: اولف لف‌گرن
مترجم: فروغ‌الزمان جمالی

مناسب برای کودکان ۳ تا ۷ سال

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/AklUd

با حروف و کلمات همراه با کودک‌تان بازی کنید

با حروف و کلمات خوش بگذرانید!
 • زمانی که بیرون هستید، بر روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی، آگهی‌ها و بسته‌های غذا به دنبال حروف و کلمات باشید.
 • آواز بخوانید، قافیه‌ها را با هم تکرار کنید و با هم قصه بگویید.
 • در پارک، نام کودک‌تان را با استفاده از شاخ و برگ هجی کنید و بنویسید
 • کودکتان در راه مدرسه، پارک، سوپرمارکت و… چه تعداد حروف الف، ب یا پ قادر است تشخیص دهد؟

مترجم: مریم مافی

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/SKVvy

همراه با کودک‌تان از کتابخانه بازدید کنید

انتخاب کتاب در کتابخانه
 • با یکدیگر کتاب انتخاب کنید.
 • کتاب‌هایی را انتخاب کنید که کودک‌تان می‌تواند آن‌ها را برای شما بخواند، مانند کتاب‌های تصویری.
 • کتاب‌هایی را انتخاب کنید که شما برای کودک‌تان بخوانید.
 • تعدادی کتاب برای خودتان انتخاب کنید.

 

منبع: www.booktime.org.uk
مترجم: مریم مافی

 

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/DQDb2
کتاب های دو گویشی

کتاب های دو گویشی

قصه، گنجینه ی کلمه و معنا است. با قصه، انسان به گذشته پیوند میخورد و با دستمایه هایی از فرهنگ، آداب و رسوم، آیین و اندیشه به استقبال آینده می رود.
.

مجموعه ی سیمرغِ قصه های مردم ایران، منتخبی از قصه های شفاهی است که مربیان کانون در منطقه های مختلف ایران از زبان راویان بومی شنیده اند و به منظور آشنایی کودکان و نوجوانان به زبان ها، گویش ها و لهجه های ایرانی، آن را بازگویی کرده اند. قصه های این مجموعه، اگرچه هر کدام، زبانی شیرین و مفهومی خاص دارند؛ اما در مجموع، گنجینه ای از فرهنگ سرزمین ایران را به ذهن و زبان کودکان و نوجوانان منتقل می کنند. .
.
«گنجشکی می خواهد بداند زور کی از همه بیشتر است؛ مردم روستایی می خواهند مانند حسن کل پولدار شوند؛ خروسی، پول خون پدرش را می خواهد؛ دالویی پیش قاضی میرود؛ کره الاغی، به کمک پیرزن میآید و…»
.
انتشارات: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/zj4tH
معرفی کتاب پشت و رو

معرفی کتاب پشت و رو

« پشت و رو » داستان احساسات دختری به نام رایلی است. پدر رایلی شغل جدید پیدا کرده و رایل و خانواده‌اش مجبورند به یک جای دیگر اسباب‌کشی کنند. دل کندن و جدا شدن از همه‌ی چیزها و کسانی که به آن‌ها عادت کرده‌ای و دوست‌شان داری، کار آسانی نیست!

کنار آمدن با این همه تغییر برای رایلی کوچولو سخت است و باعث شده است که رایلی دیگر آن دختر شاد همیشگی نباشد.

احساسات رایلی (غم، شادی، انزجار، ترس و عصبانیت) تصمیم می‌گیرند با کمک یکدیگر، دوباره حس زندگی را به او برگردانند؛ اما به خاطر اتفاق‌هایی که در جهان ذهن رایلی می‌افتد، غم و شادی از مقر فرماندهی ذهن او بیرون می‌افتند و رایلی تبدیل به دختری می‌شود که دیگر این دو حس را ندارد!

نویسنده: سوزان فرانسیس
مترجم: نیلوفر امن زاده
ناشر: انتشارات پرتقال

خرید کتاب پشت و رو

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/LbjV5
خوشگل نشدم؟خوشگل نشدم

خوشگل نشدم؟خوشگل نشدم

کتاب «شیطونی‌های من و خواهرم، خوشگل نشدم؟» درباره‌ی دختری به نام ایوا است. موهای ایوا پرپشت‌ترین و به هم ریخته‌ترین موهای دنیاست، بلند تا پایین کمرش و آنقدر فرفری که هیچ شانه‌ای تویش نمی‌رود.سدی فکربکری به سرش زد.یواشکی رفت توی حمام و قیچی مامان را پیدا کرد…

اما چرا مو کوتاه کردن این‌قدر سخت است؟ انگار یک‌جای کار می‌لنگد!

نویسنده: جف کوهن
تصویرگر: الیانا آلن
مترجم: عطیه الحسینی

خرید کتاب خوشگل نشدم؟خوشگل نشدم

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/bUmiC
راز قایق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

راز قایق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

راز قایق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها داستان باکلی و مامانش است که توی خانه‌ی کوچکی کنار دریا زندگی می‌کنند.باکلی عاشق قایق ساختن با تخته‌پاره‌هایی است که آب به ساحل می‌آورد: قایق بزرگ، دراز، بلند، و کوتاه، یکی از یکی قشنگ‌تر.
. «باکلی» که مدت‌هاست بابایش را ندیده،گاهی از روی دلتنگی قایقی می‌سازد و به آب دریا می‌سپارد.به مامانش می‌گوید اگر قایق‌ها برنگردند حتما به دست بابایش رسیده اند.
.

ولی واقعا قایق‌ها به دست کی می‌رسند؟ .
.

نویسنده و تصویرگر: جسیکا بگلی
مترجم: آناهیتا حضرتی

خرید کتاب راز قایق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/k7HRN
«آمثل آهو» و «ف مثل فیل»

«آمثل آهو» و «ف مثل فیل»

«آ مثل آهو»م و «ف مثل فیل» کتاب‌هایی تصویری هستند که حروف الفبا را با تصاویر به کودکان آموزش می‌دهند. ایجاد ارتباط بین حروف الفبا و تصاویر، باعث جذابیت این کتاب‌ها شده است.

در این مجموعه با نوعی بازی تصویری روبه‌رو می‌شویم. حرفی از حروف الفبا دیده می‌شود که با باز کردن تای کتاب، حرف تبدیل به یک شکل و تصویر می‌شود.
مخاطبان به اینکه تصویرها چه‌طور طراحی شده‌اند و چگونه به نمایش درآمده‌اند تمرکز می‌کنند.

از این که در حروف، تصویر و شکلی را تصور کنند و در تصویرها، حرف خاصی را تجسم کنند، لذت می‌برند.
شکل حروف و تصویرها، ضمن آن‌که نگاه جست‌وجوگر مخاطب را در یافتن پدیده‌هایی که تداعی کننده‌ی چیزهای دیگری هستند تقویت می‌کند، به زبان‌شناسی قلمرو تصویری حروف الفبا می‌انجام

طراح و تصویرگر: علی خدایی

خرید کتاب آ مثل آهو

خرید کتاب ف مثل فیل

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/CCmSf
آموزش خلاق و غیرمستقیم ریاضی

آموزش خلاق و غیرمستقیم ریاضی

این مجموعه‌ی آموزشی در راستا و چارچوب آموزش خلاق کودک‌محور تهیه شده است و کوشش می‌کند که آموزش ریاضی را در الگویی تازه به کودکان ایرانی و همه‌ی کودکانی که با زبان فارسی آشنایی دارند، ارائه دهد. شاید بتوانیم به کودکان بگوییم و نشان دهیم که دانش ریاضی آن نیست که شما را از آن می‌ترسانند و می‌هراسانند. برای همین در آموزش دانش ریاضی، اصل را بر آمیختن احساس‌ها و عواطف با شناخت منطقی قرار داده‌ایم. اگر ما بتوانیم چنین کنیم، از خشکی آنچه درباره‌ی دنیای ریاضی گفته می‌شود، کاسته خواهد شد و کمک می‌کند که کودکان آرام آرام این دنیای شگفت و شیرین را درک کنند.

اندیشه‌ورزی ریاضی شکل ویژه‌ای از اندیشیدن است که اگر کودک آن را به درستی بیاموزد، می‌تواند عددها، اندازه‌ها و روابط فضایی را بشناسد و در پرسانه‌گشایی و کشف جهان به‌کار ببرد.

نویسنده: محمدهادی محمدی
تصویرگر: پیمان اکبری
ناشر: نشر چیستا

خرید لولوپی ۰

خرید لولوپی ۱

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/yIo6K
مجموعه‌ا‌ی از متل‌های کودکانه

مجموعه‌ا‌ی از متل‌های کودکانه

کتاب رفتم به باغی:

این کتاب، بازآفرینی متل قدیمی رفتم به باغی است …که برای کودکان امروز مناسب‌سازی شده است.

کتاب دویدم و دویدم:

در این روایت داد و دهش چهره‌ های گوناگون کار و زندگی به کودکان خردسال شناسانده می‌شود.

کتاب جم جمک برگ خزون:

جمک جمک برگ خزون، دخترم غوره خاتون روایتی در چند چرخه است که مادر، دختر کوچک خود را نوازش می‌کند و دخترک نیز در میان باغ و گل و فضای خانه‌های سنتی ایرانی با گنجکشی که کنار اوست دوستی می‌کند.

برخی از بهترین متل‌های ایرانی با همه‌ی زیبایی‌ها در وزن و آهنگ، اندرونه‌ی آن دیگر مناسب کودکان ما نیست. در بسیاری از متل‌های زیبای ایرانی رنگی از خشونت هست. برای زنده نگه داشتن آهنگ این متل‌ها باید نوآوری می‌شد که به سهم خود چنین کردیم. آن آهنگ زیبا و ریتم زیبا را به اندرونه‌ای نو درآوردیم و برآیند آن همین متل شد که برای کودکان خردسال شما است.

@hodhod_book

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/wdrZQ
هفت اسب هفت رنگ

معرفی کتاب «هفت اسب هفت رنگ»

کتاب «هفت اسب هفت رنگ» داستانی است خیال‌انگیز که در خیال دخترکی روی می‌دهد که پاهایش از حرکت کردن ناتوان است. دخترک از پنجره‌ی خیالش به دشتی با هفت اسب پا می‌گذارد. هریک از اسب‌ها به رنگی‌اند و جایی دارند و فکر و خیالی به جز یکی از آن‌ها…

دخترک آن‌ها را برای ساختن قصه‌ی هفت شب، هفت ماه دعوت می‌کند و این گونه است که اسب‌ها جاودانه می‌شوند.

نویسنده: محمدهادی محمدی
تصویرگر: نوشین صفاخو
انتشارات: موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

خرید کتاب هفت اسب هفت رنگ

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/jSwUC
اطلاعیه در خصوص ارساس سفارش های پستی پیش از نوروز 97

اطلاعیه در خصوص ارساس سفارش های پستی پیش از نوروز ۹۷

ℹ️ همراهان کتاب هدهد توجه داشته باشید

🎁 ارسال سفارش‌های پستی فقط تا روز دوشنبه ۲۱ اسفند امکانپذیر است.

سفارش‌هایی که پس از این تاریخ در سایت کتاب هدهد ثبت شوند، پس از تعطیلات نورورزی ارسال خواهند شد.

لازم به ذکر است برای دوستان ساکن شهر تهران تا روز دوشنبه ۲۸ اسفند امکان خرید حضوری و ارسال سفارش‌ با پیک مهیاست. 😊

کانال کتاب هدهد
@hodhod_book

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/xahK6
هفت کتاب ویژه روز درختکاری

هفت کتاب ویژه روز درختکاری

🌴 افسانه درخت خرما و بزی

🌲🌳🌴 درخت ها

🌲 درخت بخشنده

🌳 درخت بزرگ (زمین عزیز من)

🌲 درخت زندگی

🌳 درخت سرافراز

🌴 سرود درخت

همه کتاب ها

کانال کتاب هدهد
@hodhod_book

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/bR7FY
بسته‌های نوروزانه‌ی کتاب هدهد

بسته‌های نوروزانه‌ی کتاب هدهد

لینک خرید بسته‌های ۲-۰ سال

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی نوزاد

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۲-۰ سال (۱)

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۲-۰ سال (۲)

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۲-۰ سال (۳)

لینک خرید بسته‌های ۶-۳ سال

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۶-۳ سال (۱)

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۶-۳ سال (۲)

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۶-۳ سال (۳)

لینک خرید بسته‌های ۹-۷ سال

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۹-۷ سال (۱)

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۹-۷ سال (۲)

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۹-۷ سال (۳)

لینک خرید بسته‌های ۱۲-۱۰ سال

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۱۲-۱۰ سال (۱)

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۱۲-۱۰ سال (۲)

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۱۲-۱۰ سال (۳)

لینک خرید بسته‌های ۱۳ سال به بالا

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۱۳ سال به بالا (۱)

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۱۳ سال به بالا (۲)

نوروزانه‌ی کتاب هدهد – بسته‌ی ویژه‌ی ۱۳ سال به بالا (۳)

کانال کتاب هدهد
@hodhod_book

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/LRmEY
ربات تلگرامی کتاب هدهد

ربات تلگرامی کتاب هدهد

برای خرید آسان و ثبت سفارش در کتاب هدهد می‌توانید از ربات زیر کمک بگیرید:
@hodhodbook_bot

🔍 برای جست‌وجوی یک کتاب خاص می‌توانید عنوان کتاب را برای ربات ارسال کنید.
سفارش شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن در کتاب هدهد ثبت می‌شود.
📦 کلیه سفارش‌ها با پست ارسال می‌شوند.

کانال کتاب هدهد
@hodhod_book

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/L8fxg
آدم کوچک و خواب های بزرگ

معرفی کتاب آدم کوچک و خواب های بزرگ

در کتاب آدم کوچک و خواب های بزرگ بهمن کوچولو در آرزوی زود بزرگ شدن است. برای زود بزرگ شدن هیچ گشاینده‌ای وجود ندارد جز اینکه رفتار بزرگ‌ترها را تقلید کند. او برای رسیدن به هدفش هربار بخشی از پوشاک بزرگ‌ترها را به تن می‌کند یا چهره‌ی خود را مانند آن‌ها درمی‌آورد…

کودکان آرزو دارند که هرچه زودتر بزرگ و بزرگ‌تر شوند تا همان کارهایی را بکنند که بزرگ‌ترهای آن‌ها می‌کنند. فرمان‌های کوتاهِ «بکُن» یا «نَکُن»که بیشتر بدونِ هیچ چون و چرایی به کودک داده می‌شود، از سرعتِ طبیعی رشد عقلی او می‌کاهد.

روایت آدم کوچک و خواب‌های بزرگ به یکی از کلیدی‌ترین نگرش‌های کودکان خردسال درباره زود بزرگ شدن می‌پردازد. این روایت می‌کوشد در بستر ادبیاتی سنجیده، نخست موضوع نیاز به بزرگ شدن و بزرگ دیده شدن را در کودکان بشکافد و در فرجام با کنش هایی که بهمن کوچولو شخصیت اصلی داستان انجام می‌دهد این احساس را به او ببخشد که اندازه خود بودن بسیار بهتر و کارسازتر است.

چرا کودکان نیاز دارند که بزرگ دیده شوند؟ این احساس و نیازی کاذب است که جامعه بزرگسال با رفتارهای نادرست خود به کودکان می بخشد. اگر جامعه کودک محور باشد و نیازهای کودکان را بشناسد هیچ کودکی آرزو نمی‌کند که زودتر بزرگ شود، ‌بلکه می‌کوشد از لحظه‌های زندگی‌اش بهره ببرد. اما هنگامی که کودک سخن می‌گوید و بزرگ ترها سخن او را نمی‌شوند یا به خواسته‌های او اعتنا نمی‌کنند کودکان در دنیای خود به این باور می‌رسند که همه چیز از پیکر کوچک آن‌ها برمی‌خیزد و آن‌ها اگر بزرگ قامت شوند همه دشواری ها و بی‌اعتنایی ها هم تمام می شود.

نویسنده‌ی کتاب  آدم کوچک و خواب های بزرگ که با زبان و بیانی ساده، گیرا و دلنشین قصه‌ی آرزوهای این کودک را بازگو می‌کند، سرانجام به این پیام می‌رسد که اندازه‌ی خود بودن چه خوب است!

مخاطبان کتاب کودکان پیش دبستان و سال‌های نخست دبستان هستند.

نویسنده: محمدهادی محمدی
تصویرگر: پرستو حقی

خرید کتاب آدم کوچک و خواب های بزرگ

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/gBruz
کتاب بیدی و روز برفی

معرفی کتاب بیدی و روز برفی

«کتاب بیدی و روز برفی» دزیاره دختر کوچولویی است که عاشق برف و سورتمه سواری است. بیدی به همراه خانواده اش به خانه ی جدیدی اسباب کشی می کنند که پیرمرد تنها و بداخلاقی به نام آقای لارچ در همسایگی شان زندگی می کند.

تپه ای که در حیاط پشتی آقای لارچ قرار دارد برای سورتمه سواری بسیار مناسب است. اما کسی اجازه ندارد وارد خانه ی او شود…

هیچ کس با آقای لارچ کاری ندارد و به دیدن او نمی رود. اما بیدی برای گرفتن تخم گل و گیاه برای کاشتن در باغچه شان و خرت و پرت برای درست کردن کاردستی برای فروش به نفع خیریه ها آقای لارچ را فراموش نمی کند و از گل ها باغچه اش برای او می برد. مهربانی بیدی سرانجام این پیرمرد عنق را هم تغییر می دهد و وقتی که بیدی برای همه می نویسد که برف لازم دارد، به کمک او می آید.درباره ی دلیل بدعنقی و قطع رابطه ی آقای لارچ با دیگران در داستان حرفی زده نشده است، اما آنچه که مهم است این است که بیدی او را می بیند یا بهتر است بگوییم نادیده نمی گیردش. همه ی انسان ها به دیده شدن نیاز دارند.نکته قابل تامل دیگر این داستان نامه نگاری و درخواست کمک از دیگران است.

نویسنده: دنیز برنن نلسون
تصویرگر: ساید مور
مترجم: محبوبه نجف‌خانی

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/fPg0E