دسته بندی ها
مقالات

آواورزی با سی‌بی‌لک، از سری کتاب های آموزش خلاق

بسته ی آواورزی با این هدف فراهم آورده شده است که دست یار شما بزرگ سالان و مربیان در آموزش زبان گفتار و سخن به کودکان باشد. بسته ی آواشناسی برپایه ی رویکرد آموزش خلاق کودک محور در آموزش زبان گفتار و ویژگی های آن به کودکان خردسال پژوهیده و فرآوری شده است.در این روش مربیان و بزرگ سالان با شیوی گفت و گویی با کودکان، کار آواشناسی پایه را انجام می دهند. آواشناسی، پایه ی آموزش زبان است.کودکان در آواشناسی رانش درست واژه ها و سخن را فرامی گیرند. با گوناگونی آواها آشنا می شوند، ریتم ها یا چرخه آواهای پایه را می شناسند و بسیاری چیزهای دیگر که در آموزش زبان  و موسیقی پایه کاربرد دارد.

این بسته شامل موارد زیر می باشد:

  • کتاب خواندن
  • کتاب کارورزی
  • کتاب راه نما
  • نما کارت

لینک خرید بسته‌ی آواورزی با سی‌بی‌لک

۱۰ پرسش رایج درباره‌ی آواورزی

• آواورزی به چه معناست و کاربرد آن چیست؟
آواورزی روی ورزیدن یا ورزش آواها با کودکان خردسال کار می‌کند. در رشد زبانی کودکان مرحله ۲ سال تا شش سالگی بسیار اهمیت دارد. در این دوره پرورش توانایی شنیداری کودک می‌تواند در رشد زبانی او بسیار تاثیرگذار باشد. به طور کلی در ایران و کشورهایی مانند ما، آموزش زبان را مترادف با آموزش خواندن و نوشتن می‌گیرند که این یک برداشت نادرست و کهنه از آموزش زبان است. چون این آموزش( آواورزی ) با روند رشد کودک هم راستا است به تفکیک و شناخت آواها و تیز شدن گوش کودک کمک‌های شایان می‌کند.

• آواورزی مناسب کدام گروه از کودکان و چه سنی است؟
آواورزی هم برای کودکان با توانایی معمولی و هم کودکان با نیازهای ویژه مناسب است. گروه سنی آواورزی هم از دو تا سه ساله تا پنج و شش ساله امتداد دارد. در این باره لازم به ذکر است که تفکیک روشنی برای سن کودک وجود ندارد. ممکن است یک کودک که در فضای خالی از کنش و واکنش پرورش پیدا کرده است در سن بالاتر هم به این گونه از آموزش نیاز داشته باشد. اما در مورد کودکان با نیازهای ویژه که طیف گسترده ایی از کودکان درخودمانده تا کودکان با آسیب‌های مغزی و کودکان کم توان ذهنی است، آواورزی بسته به مورد کاربرد دارد.

• آیا نمونه‌ی دیگری از این بسته آموزشی در ایران و به زبان فارسی وجود دارد؟
باید گفت که وضعیت آموزش زبان به کودکان پیش دبستان در ایران بسیار آَشفته و وضعیت نابسامانی دارد. متولی آن شناخته شده نیست. از یک سو سازمان‌های دولتی مانند آموزش و پرورش و بهزیستی به تولید محتوا می‌پردازند و از سوی دیگر ناشران بخش خصوصی. اما آن چه سازمان‌های دولتی تولید می‌کنند، نوآورانه نیست و آن چه نهادهای خصوصی به تولید آن می‌پردازند بیش تر بازارمحور یا تجارتی است. به طور کلی آموزش پیش دبستان در ایران یکی از ناگوارترین وضعیت‌ها را در میان کشورهای جهان دارد.
در این میان، هنوز هستند گروه‌هایی که فکر می‌کنند کودک پیش دبستان نیاز به آموزش زبان ندارد. این گروه با تحول آموزش زبانی در جهان معاصر آشنایی ندارند. گروهی دیگر فکر می‌کنند می‌توان هر محتوای نامناسب یا کهنه ایی را به عنوان آموزش زبان به کودکان پیش دبستان به کار برد. متاسفانه تاکنون در زبان فارسی و در ایران امروز بسته‌های آموزش زبان به کودکان پیش دبستان وجود نداشته است. این نخستین تجربه علمی و پژوهشی در این زمینه است.

• این بسته چه ویژگی‌هایی دارد؟

آواورزی در چارچوب آموزش خلاق کودک محور که رویکردی نو در ایران است، تهیه شده است. این رویکرد از بالا به کودک نگاه نمی‌کند. در این رویکرد اصل آموزش برپایه نیازهای کودکان که بازی و شادی و شکوفایی رشد است، شکل گرفته است. بنابراین فرآورده‌های موجود در این چارچوب همگی با داستان و ترانه همراه هستند و کودکان به اشتیاق به سوی آن‌ها می‌روند.

• آیا آموزش این بسته به کودکان خردسال در روند آموزشی آن‌ها در هنگام دبستان تاثیر منفی نمی‌گذارد؟
آواورزری به خردسالان کمک می‌کند که گام‌های خواندن و نوشتن را که خوب شنیدن و خوب سخن گفتن است بهتر فرابگیرند. بنابراین خردسالانی که با این بسته‌ها آموزش می‌بیند درهنگام دبستان از جنبه شنیداری و سخن گفتن با کودکانی که روی آن‌ها کار آواورزی نشده است در دو سطح متفاوت قرار می‌گیرند. کودکانی که کار آواورزی انجام داده‌اند، در سخن گفتن و خواندن و نوشتن رشد بالاتری خواهند داشت.

• چرا در آواورزی ویژگی‌های سخن یا زبان گفتاری مانند زیر و بمی ، کشش، ریتم و غیره آموزش داده می‌شود؟
بنیاد سخن بر شناخت آوا و نوا است. آواها همان سخنی است که ما برزبان می‌رانیم و نواها شکل و ویژگی سخن ماست. آوای بدون نوا، سخن گفتن ماشینی یا طوطی وار است. هنگامی که ما شعر می‌خوانیم نوای سخن ما شاعرانه است و هنگامی که درباره‌ی چیزی خبر می‌دهیم نوای سخن ما خبری است. کودکان این چیزها را در زبان مادری فرامی گیرند. اما برای درک ژرف تر آواها و نواها نیاز است که آن‌ها به گونه ایی روش مند کار آواورزی را انجام دهند تا بر سرشت آواها و نواهای زبان فارسی آشنا شوند. در این مورد در آواورزی بنیادهای آواها و نواها آموزش داده می‌شود

• آیا آواورزی تنها مختص زبان است یا برای آموزش بنیادهای موسیقی به خردسالان سودمند است؟
بنیادهای آموزش زبان و موسیقی بر خوب شنیدن استوار است. به گفته ایی برای این که کودک موسیقی دان خلاقی شود، باید یک گوش بزرگ داشته باشد. یعنی همه وجودش گوش باشد. بنابراین در آواورزی خردسالان با شناخت ریتم‌ها که هم در زبان و هم در موسیقی مشترک هستند، بنیادهای آموزش موسیقی را نیز فرا می‌گیرند.

• برای آموزش آواورزی آیا به مربی نیاز است یا می‌شود آن را در خانه نیز با کودکان کار کرد؟
همه‌ی آثاری که در چارچوب آموزش خلاق کودک محور منتشر می‌شوند، به دوگونه آموزش در خانه و آموزش در آموزشگاه طراحی شده‌اند. راهنماهای مفصل در این بسته‌ها گام به گام خانواده یا مربی را برای آموزش اصولی و کاربرد آن در خانه یا آموزشگاه راهنمایی می‌کنند.

• آیا در خانواده‌های تک فرزند ضرورت کار با آواورزی بیش تر است؟
بله. چون کودکان در گفت و گو با هم زبان خود را رشد می‌دهند، هنگامی که در خانواده‌های تک فرزند به سر می‌برند محیط رشد زبانی آن‌ها کم بار می‌شود. در این حالت والدین می‌کوشند با تشویق کودک به دیدن تلویزیون یا فیلم برای او فضای بهتری از نظر شنوایی فراهم کنند. اما این‌ها هیچ کدام جای آموزش دهان به دهان را نمی‌گیرد.

• آیا تماشای زیاد تلویزیون و فیلم شنوایی کودک را تقویت نمی‌کند؟
تلویزیزیون و فیلم فضای تعاملی یا درکنشی ندارند. یک سویه هستند و کودکی که در برابر آن‌ها نشسته و تماشا می‌کند نقش کنش پذیر دارد. افزون براین آواها و نواها به صورت طبیعی از این افزارهای الکترونیک پخش نمی‌شود و کودکان نمی‌توانند به درستی آواها و نواها را بیاموزند. بنابراین نیاز است که کودکان آواها و نواها را در بستر طبیعی بیاموزند.

 

پژوهشگر و نویسنده: محمدهادی محمدی
تصویرگر: حدیث قربانی

مناسب برای گروه سنی ۰ تا ۲ و ۷ تا ۹ سال

لینک خرید بسته‌ی آواورزی با سی‌بی‌لک

دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
اولین نفری باشید که در این پست دیدگاه می نویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات کتاب هدهد
  • توجه بفرمایید: کتاب هدهد یک فروشگاه آنلاین است. لطفا حضوری مراجعه نکنید.
  • ساعت کار: شنبه تا چهارشنبه ۷.۳۰ تا ۱۵.۳۰
  • تلفن مشاوره در ساعات اداری شنبه تا چهارشنبه: ۸۸۵۵۳۵۲۸
  • نشانی: تهران، خیابان یوسف آباد، خیابان وفاکیش توحیدی (بیست و سوم)، کوی ۲۳ شایان، پلاک ٢۶، درب سمت چپ، تک زنگ.
  • شماره تلگرام و واتس‌اپ کارشناس ۱: ۰۹۳۶۵۹۴۲۳۲۳ - لینک تلگرام کارشناس 1
  • شماره تلگرام و واتس‌اپ کارشناس ۲: ۰۹۳۶۵۹۴۲۲۴۵ - لینک تلگرام کارشناس 2
ورود / ثبت‌ نام سبد خرید علاقمندی ها گروه سنی تماس