مراقب عفونت گوش بچه‌ها باشید

مراقب عفونت گوش بچه‌ها باشید

ایلنا: اگر نوزادتان بی‌قرار است و با گریه به شما می‌گوید که گوشش خیلی درد می‌کند، یاد درمان‌های خانگی نیفتید و او را یکراست پیش دکتر ببرید چون ممکن است «عفونت گوش میانی» شنوایی کودکتان را تحت تأثیر قرار دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ حمیدرضا رادان، با اشاره به اینکه اوج ابتلا به عفونت‌های گوش میانی (OM)، در دوسال اول زندگی است، می‌گوید: «جالب است بدانید بیشتر از ۸۰ درصد بچه‌ها حداقل یک‌بار تا سه سالگی به عفونت گوش میانی مبتلا می‌شوند. عفونت‌های گوش میانی (OM) شایع‌ترین علت کم شدن شنوایی کودکان است به‌طوری که ممکن است شنوایی کودک حتی تا سطح ۵۰ دِسی‌بِل (db) کاهش پیدا کند.

پس از ۲ سالگی احتمال ابتلا به این بیماری کم می‌شود اما دوباره در سنین قبل از مدرسه احتمال بروز آن افزایش پیدا می‌کند. به ویژه درکودکانی که دچار ضعف یا اختلال در سیستم ایمنی هستند و یا لولهٔ استاش گوش‌شان ازنظر ساختمانی مشکل دارد.»

عفونت گوش میانی درپسر بچه‌ها شایع‌تر است. این بیماری در کودکانی که در خانواده‌های پرجمعیت بزرگ می‌شوند و سطح بهداشت پایینی دارند و بچه‌هایی که تغذیه خوبی ندارند بیشتر دیده می‌شود. یکی دیگر از عوامل زمینه‌ای مهم در بروز عفونت گوش کودکان، دود سیگار است و هر چه بچه‌ها بیشتر در معرض دود سیگار باشند، به همان اندازه احتمال ابتلا به عفونت‌های گوش در آنها افزایش می‌یابد.

فصل زمستان هم یکی دیگر از زمینه‌های ابتلا به عفونت گوش است چون عفونت‌های ویروسی در این فصل بیشتر اتفاق می‌افتند ممکن است ابتلا به عفونت گوش هم بیشتر شود. در بچه‌هایی که مبتلا به سندروم‌هایی مانند شکاف کام یا سندروم دان هستند، عفونت گوش بیشتر مشاهده می‌شود.

علائم ابتلا به عفونت گوش در کودکان زیر ۱ سال، با بی‌قراری و تغییرات در خواب و خوراک‌شان قابل تشخیص است و آنها مدام به طرف گوش خود دست می‌برند. اما کودکان بزرگ‌تر از درد گوش‌شان شکایت می‌کنند و آن را به پدر و مادرهایشان می‌گویند.

با استفاده از روش‌های بسیار ساده‌ای می‌توان از عفونت گوش در کودکان جلوگیری کرد. تماس نداشتن با افرادی که بیماری‌های تنفسی دارند، دوری از دود سیگار، تغذیه با شیر مادر و تزریق واکسن مناسب بر علیه میکروب‌های شایعی که باعث عفونت گوش شده‌اند در پیشگیری از بروز این بیماری بسیار مؤثر هستند. درمان‌های خانگی مانند گرم کردن یا سرد کردن ناحیهٔ گوش توصیه نمی‌شود و همین که والدین به موقع کودک‌شان را برای معاینه پیش پزشک ببرند و او را درمان کنند، از کم‌شنوایی او جلوگیری می‌کنند.

منبع: ایسنا

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/NC50E
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *