دسته‌بندی نشده, مجموعه کتاب

مجموعه‌ی پیشنهادی برای نوجوانان ۱۳ سال به بالا

majmooe 13

دستاوردهای پژوهشی در زمینه رشد و پرورش کودک و نوجوان، به شناخت دوره هایی در رشد زبانی، شناختی، شخصیتی و اجتماعی در کودکان انجامیده است. گرچه آهنگ پیشرفت تمامی کودکان در پیمودن این مراحل یکسان نیست، اما در روند رشد، گذار همگی آنان از این مراحل قطعی است. توجه به ویزگی های کودکان و نوجوانان در هر مرحله از رشد، سر نخ هایی را برای شناخت ادبیات مناسب آنان به دست می دهد. کودکان و نوجوانان برای پشت سر گذاردن هر مرحله خاص از رشد، به کتاب های ویژه ای نیاز دارند. این کتاب ها آن ها را در پیشروی به مراحل دیگر یاری می دهند.

نوجوانان نسبت به مسائل انتزاعی از اصول منطقی و استدلال سود می جویند. در سهیم شدن کتاب با آن ها، از راهبردهای پرسشگری و بحث و گفت‌و‌گو استفاده کنید. نوجوانان از رویارویی با آثار پیچیده‌تر و دشوارتر لذت می‌برند.

سیاه قلب

“مگی”١٢ ساله قادر است با بلند خواندن کتاب، شخصیت های داستان را از دنیای درونی به دنیای بیرونی بکشاند. این نیروی جادویی که از پدرش آموخته سبب دردسرهایی برای او و خانواده اش می شود. اما سرانجام با کمک همین قدرت بر یک شخصیت منفی کتاب که جان گرفته و قصد نابودی پدر و مادرش را دارد، پیروز می شود.
“سیاه قلب” یک داستان فانتزی ناب، پر کشش و هیجان است که بر کتاب و کتابخوانی توجه ویژه دارد. شخصیت داستان “مگی” دختر شجاعی است که این شجاعت و قدرت را از کتاب خواندن و همذات پنداری با شخصیت های داستان ها آموخته است. برای او تحمل فراز و فرودهای زندگی بدون کتاب خواندن میسر نیست. پدر مگی که کارش صحافی کتاب است در اثر بلند خواندن کتاب “سیاه دل” یکی از شخصیت های منفی آن را زنده می کند که موجب مشکلاتی می شود. زمانی که پدر و مگی نویسنده را پیدا می کنند و او از اعمال این شخصیت با خبر می شود، برای از بین بردن او تصمیم به تغییر پایان داستان می گیرد. یعنی در واقع خالق اثر تصمیم می گیرد مخلوق خبیث و خیانتکار خود را از بین ببرد و این نکته قابل توجه در کتاب است.


شخصیت های این داستان فانتزی که ریشه در واقعیت دارد باور پذیر و انسانی اند. مخاطبان نوجوان این داستان می توانند با مگی و شخصیت مستقل او که بیشتر وقت ها در برابر کلیشه های از پیش تعیین شده مقاومت می کند همذات پنداری کنند. در این داستان که موضوعی نو و تازه دارد علاوه بر معرفی کتاب های کودکان و نام بردن از شخصیت های آن ها، فضای دلپذیری بر کتاب حاکم است ناشی از کشمکش بین خیر و شر. نویسنده با توصیف های زیبا و تاثیر گذار داستان را روایت می کند. ترجمه روان و یکدست، بر جذابیت آن می افزاید. تصویر روی جلد زیبا و هنرمندانه است. کتاب کارکرد روانشناسی و سرگرمی دارد و به خواننده لذت خواندن را می بخشد و برای کتاب خوان کردن نوجوانان توصیه می شود.


لینک خرید کتاب سیاه قلب

ماه بر فراز مانیفست
داستان کتاب، در دو زمان اتفاق می افتد. سال های ۱۹۱۸ و ۱۹۳۶ میلادی . اما در یک مکان: مانفیست. مانفیست، شهری تخیلی است در جغرافیای واقعی ایالت کانزاس در آمریکا. شهری ساخته ی ذهن نویسنده که آن را در دو زمان مختلق به خوبی تصویر می کند. کتاب با لیست شخصیت ها، یا همان ساکنین مانفیست، در دو زمان مختلف داستان، آغاز می شود. آبیلین، دخترک نوجوانی است که پدرش او را، در سال ۱۹۳۶، به مانفیست، نزد یکی از دوستان قدیمی اش، می فرستد. آبیلین می داند پدرش مدتی از زندگی خود را در این شهر گذرانده و از دوست قدیمی پدرش می خواهد که از آن دوران حرف بزند. هم زمان روزنامه ی شهر و نامه هایی را می خواند که متعلق به سال ۱۹۱۸ هستند. در طول این ماجراها، آبیلین به تاریخ مانفیست، زندگی پدرش و در نهایت هویت خودش پی می برد.
لینک خرید کتاب ماه بر فراز مانیفست

 

بوته زار کیت

کیت، تازه با پدر و مادرش به استونی گیت، زادگاه پدرش آمده تا با پدربزرگش زندگی کنند و او را از تنهایی درآورند. استونی گیت، شهر کوچکی در کنار یک معدن قدیمی است. جایی که، پدربزرگ او و بسیاری دیگر از مردان شهر نسل پشت نسل در آن کار کرده اند. پدربزرگ، کم کم با ترانه‌ها و خاطره‌هایش، میراث بزرگی را برای کیت به جای می‌گذارد، چیزی که هویت او را می‌سازد…
معدن، خانه دوم مردان این شهر بوده، اما حالا دیگر متروک است. کیت، در استونی گیت با ماجراهایی روبه رو می‌شود که زندگی او و دوستانش را برای همیشه دگرگون می‌کند.
بوته زار کیت، داستانی است که در عمق، تاریکی و گذشته‌ می‌گذرد. عمق وجود آدم‌ها را می‌شکافد، در تاریکی‌ معدن متروک، خاطرات را می‌کاود و در کلاس درس، به گذشته‌های دور و دراز زمین سر می‌کشد تا کودکان امروز را از راه احساس و روح انسانی، با کودکانی در دوران پارینه سنگی بپیوندد. در بوته زار کیت، داستان خانواده‌ای با پایه‌های لرزان روایت می‌شود: پدری سیاه مست که فرزندانش را تحقیر می‌کند و کتک می‌زند و پسری که سرگردان اما هنرمند است. در این داستان نیز مانند دیگر کتاب‌های دیوید آلموند، در نبرد عمیق، جدی و هراسناک تاریکی و مرگ با زندگی و نور، این زندگی و امید است که پیروز می‌شود. پیروزی ای که با کوشش، دوست داشتن و اندیشیدن به دست می‌آید و رشد شخصیت‌های آن را به همراه دارد. بوته زار کیت،‌ روح زندگی و مرگ را در داستانی از گذشته و حال بهم می پیوندد. این داستان، بیرون کشیدن آفتاب از دل ذره است!
لینک خرید بوته زار کیت

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/4ausT

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *