قبل از ۶ ماهگی؛ زمان طلایی درمان کم شنوایی

قبل از ۶ ماهگی؛ زمان طلایی درمان کم شنوایی

تهران- ایرنا-عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و متخصص شنوایی شناسی گفت: زمان طلایی برای تشخیص و درمان کم شنوایی قبل از ۶ ماهگی است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر احمدرضا ناظری روز سه شنبه در نشستی با خبرنگاران در این خصوص توضیح داد: کم شنوایی نوعی اختلال است که در اثر یک بیماری بروز می‌کند و خود به تنهایی ماهیت بیماری ندارد؛ این اختلال ممکن است نیاز به درمان پزشکی و جراحی داشته باشد که از طریق متخصصان گوش و حلق و بینی و کودکان انجام می‌شود یا نیاز به درمان‌های توانبخشی داشته باشد که به دست متخصصان شنوایی سنجی ارائه می‌شود.

وی به اجرای برنامه غربالگری ملی تحت عنوان ‘یک – سه – شش’ در ایران اشاره کرد و گفت: این یک طرح ملی است که برای تمام نوزادان در سراسر کشور انجام می‌شود؛ طی این برنامه ابتدا تمام نوزادان در بدو تولد و قبل از سن یک ماهگی تحت غربالگری شنوایی شناسی قرار می‌گیرند، سپس در سن سه ماهگی با بررسی مجدد اگر مشکل شنوایی وجود داشته باشد، تشخیص داده می‌شود و در نهایت در سن ۶ ماهگی روند مداخلات درمانی آغاز می‌شود.

علاوه بر انجام تست‌های شنوایی شناسی در مراکز درمانی، بهتر است والدین با ایجاد صداهای نسبتاً بلند، واکنش نوزاد خود را بررسی کنند و درصورتی که واکنش کمی از فرزند خود دیدند سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

در صورتی که این اختلال به موقع درمان نشود، علاوه بر اینکه به مرور زمان شدت آن افزایش یافته و عمیق‌تر می‌شود، می‌تواند مانع از رشد گفتاری و کلامی کودک در سنین بالاتر شود.

برخی به اصطلاح دیر زبان باز کردن کودکان خود را عادی می‌دانند و آن را مانند پدر یا مادر او که احتمالاً دیر شروع به حرف زدن کرده است، ربط داده و به همین دلیل زمان طلایی در درمان کودک را از دست می‌دهند.

از حدود یک سالگی رشد کلامی کودک آغاز می‌شود و اگر این روند با کندی مواجه شد، باید به کم شنوا بودن کودک شک کرد و او را تحت معاینات پزشکی قرار داد.

** مسائل دوران جنینی، علت برخی کم شنوایی‌ها

برخی از مشکلات و اختلالات شنوایی نوزادان مربوط به مسائل دوران بارداری است که مادران باید به آن توجه لازم را داشته باشند.

مصرف دارو، سیگار و قلیان، مصرف مشروبات الکلی، تشعشعات، استرس‌های شدید، ضربه و پاره شدن کیسه آب جنین می‌تواند روی سیستم شنوایی جنین تأثیر منفی گذاشته و منجر به کم شنوایی شود.

ناظری در مورد استفاده از وسایل ارتباطی مانند تلفن همراه نیز توضیح داد: در این مورد مطالعاتی در دست انجام است و مطالب پراکنده‌ای مطرح شده است اما هنوز نتایجی که به طور قطعی تأثیر این وسایل را بر جنین و شنوایی او ثابت کند، اعلام نشده است.

سیستم شنوایی در سن سه ماهگی دوران جنینی شکل می‌گیرد و بهتر است مادران باردار تا آنجایی که امکان دارد از تلفن همراه استفاده نکنند و آن را در موقع خواب از خود دور کنند.

شایع‌ترین علت مراجعه کودکان به مراکز درمان شنوایی را پس از اختلالات مادرزادی و ژنتیکی، عفونت‌های گوش عنوان کرد، در این مورد نیز باید عفونت‌ها به موقع برطرف شوند زیرا در صورت نبود تشخیص به موقع این بیماری می‌تواند منجر به کم شنوایی کودکان شود.

خبرنگار: ناهید شفیعی **انتشار: معصومه گلشن
منبع: ایرنا

لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/KG3Bd
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *