روانشناسی کودک و نوجوان

در سنین مختلف کودکان چگونه خشم خود را بروز می‌دهند؟

در سنین مختلف کودکان چگونه خشم خود را بروز می دهند؟

گردآوری و ترجمه: بیتا مرادی

 

در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم که در سنین مختلف کودکان چگونه خشم خود را بروز می دهند؟

صفر تا دو سال:

اگر نوزادان، به ویژه نوزادان کنجکاو، وسیله‌ای که در دست دارند را پرتاپ کنند و دیگر نتوانند آن را بردارند، گریه می‌کنند (منظور نوزادانی که هنوز چهار دست و پا راه نمی‌روند). برای آن‌ها بسیار ناراحت‌کننده و رنجش‌آور است که محدود باشند و آن‌چه که می‌خواهند را نتوانند به‌دست بیاورند. بزرگسالان اغلب فرق بین خشم و ناراحتی معمولی نوزادان را نمی‌توانند از یکدیگر تشخیص دهند.

بسیار حائز اهمیت است که بدانیم نوزادان فقط یک راه و وسیله برای ابراز ناراحتی و پریشانی خود دارند و آن «گریه کردن» است. گریه کردن بیش از این‌که نشانه و راهی برای بروز خشم باشد، راهی برای ابراز ناراحتی و نیازهای نوزادان است.

پس از شش ماهگی نوزادان ولع زیادی دارند که خودشان غذا بخورند. اگر شما دست نوزاد را بگیرید و عقب بکشید یا تلاش کنید قاشق را از او بگیرید، شاید نوزاد تلاش کند دست خود را آزاد کند و به این طریق اعتراض خود را با خشم و عصبانیت نشان دهد.

برخی نوزادان چون حواس پنجگانه بسیار قوی و حساسی دارند، محیط‌های پر نور و بسیار روشن، محیط‌های پر سر و صدا یا پر ازدحام، می‌توانند موجب رنجش و خشم آن‌ها شوند.

بین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی نوزاد قادر است چهار دست و پا راه برود یا سر پا بایستد و حرکت کند. زمانی که والدینِ نگران و محافظه‌کار، مانع برداشتن قدم‌های جدید نوزاد در این دنیا می‌شوند، نوزاد را خشمگین می‌کنند.

 

سه تا چهار سال:

در این سن خشم کودکان از ناراحتی‌هایشان سرچشمه می‌گیرد. این احساس زمانی بروز می‌یابد که نیازهای آن‌ها برآورده نشود یا نتوانسته باشند کار مد نظرشان را انجام دهند یا معلمان و والدین در حد انتظار به آن‌ها توجه نکرده باشند.

فضای شخصی و فیزیکی برای کودکان سه تا چهار ساله بسیار مهم است و هرگونه تجاوز به این فضاها منجر به خشم و ناراحتی آن‌ها خواهد شد.

اگر در این سن و سال از آن‌ها بخواهید بنشینند و منتظر بمانند، آزرده خاطر می‌شوند و این کار می‌تواند موجب خشم آن‌ها شود.

کودکان ۳ و ۴ ساله موقع بازی کردن دوست دارند آزاد باشند و اگر در حین بازی از آن‌ها بخواهیم کاری برخلاف میل‌شان انجام دهند، خشمگین خواهند شد.

در سنین مختلف کودکان چگونه خشم خود را بروز می دهند؟

پنج تا شش سال:

دلیل بروز خشم در کودکان ۵ تا ۶ سال نیز کلافگی و ناراحتی است. برای مثال شاید نیازهایشان برآورده نشود یا نخواهند وسیله‌هایشان را به کسی بدهند یا شاید لازم باشد صبر کنند و انتظار بکشند. همه این موارد می‌توانند موجب بروز خشم در آن‌ها شوند.

در این رده سنی کودک کم‌کم یاد می‌گیرد بنویسد، بخواند و نقاشی کند. همین کارها می‌توانند موجب خشم در او شوند، زیرا سطح انتظارات کودک از خودش در حال افزایش است. در نتیجه زمانی که نتواند انتظاراتش را برآورده کند، ناراحت و عصبانی می‌شود.

اما کودکان در این سن به تدریج یاد می‌گیریند که باید در مورد خشم خود صحبت کنند و خشم‌شان را از راهی درست ابراز کنند.

 

منبع:

https://www.scholastic.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *