روانشناسی کودک و نوجوان

کتاب‌خوانی چه نقشی در کنترل خشم کودکان دارد؟

کتاب‌خوانی چه نقشی در کنترل خشم کودکان دارد؟

گردآوری و ترجمه: بیتا مرادی

 

خواندن کتاب، به‌ویژه کتاب‌هایی که در راستای کنترل خشم کودکان نوشته شده‌اند، یکی از بهترین و مؤثرترین راه‌ها برای آموزش غیرمستقیم مدیریت خشم برای کودکان است. در این شیوه با کمک شخصیت‌های داستانی به کودکان آموزش می‌دهیم خشم خود را کنترل کنند.

اگر کودک شما خشمگین می‌شود، زمان آن فرا رسیده است که آموزش‌های مدیریت خشم را شروع کنید. یکی از مهم‌ترین راه‌ها سوق دادن کودکان به سمت خواندن کتاب‌هایی است که به کنترل خشم کمک می‌کنند. کتاب‌های تصویری نقش به‌سزایی دارند. اگر کودک شما در سنی نیست که بتواند کتاب بخواند، شما برایش کتاب بخوانید یا داستان‌ها را در قالب قصه تعریف کنید. برای کودکان بزرگ‌تر کتاب‌هایی در این زمینه تهیه کنید. آن‌ها می‌توانند خود به تنهایی این کتاب‌ها را بخوانند.

نکته مهم این‌جاست که با توجه به رده سنی کودک (کودک نوپا و پیش‌دبستانی، کودکان دبستانی و نوجوانان) باید کتاب‌های مناسب تهیه کنید و آن‌ها را در اختیار فرزندتان قرار دهید.

کودکان با خواندن این کتاب‌ها یاد می‌گیرند که عصبانی شدن، احساسی طبیعی است اما آنچه که مهم است، واکنش آن‌ها در قبال خشم‌شان است.

آن‌ها مهارت‌هایی را برای مقابله با خشم‌شان کشف می‌کنند و راهکارهای تازه‌ای را فرا می‌گیرند. مهارت‌هایی مانند آرام کردن خود، فکر کردن، کمک گرفتن از افراد معتمد، صحبت کردن و گوش فرا دادن، عذرخواهی کردن، صبور بودن و مثبت‌اندیش بودن.

 

منبع:

https://mommyevolution.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *