روانشناسی کودک و نوجوان

نقش والدین در غلبه بر استرس در کودکان

نقش والدین در غلبه بر استرس در کودکان

گردآوری و ترجمه: بیتا مرادی

شما می‌توانید در نقش والد به فرزند خود کمک کنید تا از پس استرس خود برآید و به آن غلبه کند. عواملی مانند استراحت مناسب و کافی، تغذیه مناسب و رفتار درست پدر و مادر، می‌توانند به درمان و غلبه بر استرس در کودکان کمک فراوانی کنند. شما باید هر روز برای کودک‌تان زمان مشخصی را اختصاص دهید و در اختیار و در دسترس او باشید. گاهی کودک کافی است فقط با شما وقت بگذراند و یک سری فعالیت‌های مفرح و سرگرم‌کننده و بازی انجام دهد، تا احساس بهتری پیدا کند. مخصوصاً وقتی کودکان سن‌شان بالاتر می‌رود، وقت گذراندن با آن‌ها حیاتی‌تر می‌شود.

شاید برای شما بسیار سخت باشد بعد از این‌که از سر کار به خانه بازمی‌گردید، با کودک خود بازی کنید یا با او در مورد روزی که سپری کرده، صحبت کنید. اما ابراز علاقه به کودک، به او نشان می‌دهد که چقدر برای شما اهمیت دارد.

نقش والدین در غلبه بر استرس در کودکان

اگر می‌خواهید به کودک خود کمک کنید تا بر استرس خود غلبه کند، با او در مورد عواملی که منجر به این استرس شده است صحبت کنید تا با یکدیگر به یک سری راه‌حل‌هایی برسید. مانند:

  1. متوقف کردن یک سری از فعالیت‌های غیردرسی
  2. وقت گذراندن و هم‌صحبتی بیشتر با والدین و معلمان
  3. برنامه‌ریزی برای ورزش و نرمش‌های روزانه
  4. نوشتن خاطرات و اتفاقات روزانه در دفتر خاطرات

شما هم‌چنین می‌توانید برخی شرایط استرس‌زا را پیش‌بینی کرده و کودک خود را برای مقابله با آن‌ها آماده کنید.

زمانی که کودک‌تان نمی‌خواهد یا نمی‌تواند در مورد موضوع‌های استرس‌زای خود با شما صحبت کند، سعی کنید شما در مورد مسائل مشابه خودتان صحبت کنید. اما اگر دیدید همچنان تمایلی به صحبت ندارند، از یک متخصص یا روان‌شناس کمک بگیرید. متخصصان دیدگاه بهتری از سلامت ذهنی کودک‌تان به شما می‌دهند و ابزارهایی در اختیارتان قرار می‌دهند تا در مسیر درست درمان قرار بگیرید.

متخصصان بر این باور هستند که دو روش آگاه بودن والدین از احساسات واقعی کودک و همواره در دسترس و کنار کودک خود بودن، از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید به کودک خود کمک کنید.

نقش والدین در غلبه بر استرس در کودکان

با کودک خود به پارک بروید و پیاده‌روی کنید. در این صورت هم رابطه شما با او قوی‌تر شده و هم ورزش باعث کاهش استرس می‌شود. همچنین برای کاهش استرس کودک‌تان می‌توانید او را در کلاس‌های موسیقی ثبت‌نام کنید.

کتاب خواندن، مخصوصاً با صدای بلند باعث کاهش استرس می‌شود و ۳۰ برابر پیاده‌روی تاثیر دارد.

پس به طور کلی می‌توان گفت:

صحبت با کودک، بازی با او، ثبت‌نام در کلاس‌های موسیقی، مدیریت خواب و خواندن کتاب از جمله مهم‌ترین راه‌کارها در کاهش استرس کودک شما می‌باشند.

 

 

منابع:

https://psychcenteral.com

https://kidshealth.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *