روانشناسی کودک و نوجوان

مشکلات آموزش توالت رفتن به کودکان

مشکلات آموزش توالت رفتن به کودکان

بهتر است زمانی پروسه‌ی آموزش را شروع کنید که بتوانید چند روزی در منزل بمانید. یکی از مشکلات آموزش توالت رفتن به کودکان این است که احتمال دارد در برخی مراحل آموزش مجبور شوید از منزل بیرون بروید. در چنین شرایطی ابتدا نزدیک‌ترین توالت به آن مکان را پیدا کنید و حتماً چند دست لباس تمیز (هم لباس زیر و هم لباس رو) به همرا داشته باشید. یک کیسه یا کیف ضد‌آب یا پلاستیکی برای قرار دادن لباس‌های کثیف و خیس نیز حتماً با خود داشته باشید.

اگر غیر از شما، شخص دیگری از کودک‌تان مراقبت می‌کند حتماً به او اطلاع دهید که کودک در حال آموزش دیدن است. زیرا کودک شما برای رفتن به دستشویی به کمک آن شخص نیاز دارد.

به یاد داشته باشید که مشکلات، شکست‌ها و موانع بخشی از آموزش استفاده از توالت هستند. به کودک خود اطمینان خاطر دهید که اشکالی ندارد و او نباید دلسرد و ناامید شده و نگران این موضوع باشد.

شما می‌توانید در کم شدن این مشکلات به فرزندتان کمک کنید. مثلاً در طول روز به او یاد‌آور شوید که باید از توالت استفاده کند یا اگر خودش به زبان آورد که «همین الآن دستشویی دارم!»، حرفش را جدی بگیرید و او را به دستشویی ببرید.

شاید بعد از مدتی که روند آموزش خوب پیش می‌رود، دوباره پس‌روی کند و مشکلاتی پیش بیاید. این مشکل می‌تواند به خاطر دوران پراسترسی مانند تولد خواهر یا برادر جدید، جابه‌جایی خانه، طلاق و… بروز دهد. اگر چنین شد، اشکالی ندارد. می‌توانید آموزش را قطع کرده و او را دوباره پوشک کنید. بعد از مدتی که به شرایط عادی زندگی برگشتید، آموزش را دوباره از سر بگیرید.

اما اگر کودک شما از همان ابتدا از توالت رفتن ممانعت می‌کند، وقفه‌ای ۱ الی۳ ماهه در آموزش ایجاد کنید. شاید او هنوز به اندازه کافی آمادگی ندارد.

در صورتی که کودک‌تان تا چهار سالگی از توالت استفاده نکرد، حتماً با یک پزشک متخصص مشورت کنید و از او کمک بگیرید.

 

منابع:

https://raisingchildren.net.au

www.cps.ca

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *