روانشناسی کودک و نوجوان

آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ی جنسی

آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ی جنسی

گردآوری و ترجمه: آذین بذرافشان

بخش اول این مقاله با عنوان «چگونه سوءاستفاده‌ی جنسی را در کودکان و نوجوانان تشخیص دهیم؟» و بخش سوم مقاله هم با عنوان «با کودک آسیب‌دیده از سوءاستفاده‌ی جنسی چگونه رفتار کنیم؟» در وبلاگ کتاب هدهد منتشر شده است.

فهرست محتوا

روش‌های روزمره برای جلوگیری از سوء‌استفاده‌ی جنسی از کودک در خانواده و جامعه

سیاست‌ها و اقدامات اجتماعی برای جلوگیری از سوء‌استفاده‌ی جنسی کودکان

صحبت کردن با کودکان ۰ تا ۱۱ سال درباره‌ی آزار جنسی

گوش دادن به نگرانی‌های کودک

«نه» گفتن راهی است مطمئن برای حمایت کودکان از خودشان

لمس نامناسب: به کودکان کمک کنید تا از بدن خود محافظت کنند

راز بی‌خطر و راز خطرناک: به کودکان کمک کنید تفاوت این دو را درک کنند

مکان‌ها و موقعیت‌های امن و ناامن: به کودکان کمک کنید که آن‌ها را تشخیص دهند

صحبت کردن با کودکان ۱۲ تا ۱۸ ساله درباره‌ی آزار جنسی

نوجوان چگونه می‌تواند درخواست رابطه‌ی جنسی را رد کند؟

نارضایتی برای برقراری رابطه‌ی جنسی

داشتن رابطه‌ی سالم در بزرگسالی مستلزم چه آموزش‌هایی است؟

مکان‌ها و موقعیت‌های امن و ناامن

فرزندتان باید بداند که به چه‌کسی اعتماد کند

آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ی جنسی

روش‌های روزمره برای جلوگیری از سوء‌استفاده‌ی جنسی کودک در خانواده و جامعه

اعضای خانواده یا افراد آشنا بیش از سایرین عاملان سوء‌استفاده‌ی جنسی از کودکان هستند. این بدان معنی است که جلوگیری از سوء‌استفاده‌ی جنسی کودکان باید از خانواده و آشنایان شروع شود.

در اینجا، برخی کارهای روزمره ذکر شده‌اند که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توان از آزار جنسی جلوگیری کرد:

 • درباره‌ی آزار جنسی و ایمنی شخصی و جنسی با کودکان صحبت کنید.
 • برخی ملاحظات ایمنی اصلی را انجام دهید؛ برای مثال، اگر کودک شما با فردی بزرگسال تنها ماند، اطمینان حاصل کنید که می‌توانید آن‌ها را ببینید یا حتی هر‌از‌گاهی به آن‌ها سر بزنید. همیشه همراه کودک به دستشویی‌‌های عمومی بروید.
 • اگر کودک شما شب منزل کسی ماند یا به اردو، مهمانی یا گردش و… دعوت شد از جزئیات و شرایط خواب او سؤال کنید.
 • چگونگی خوابیدن و ورزش کردن کودک و مواردی از این دست را کنترل کنید؛ برای مثال، موقع خواب به کودک پیام دهید تا ببینید اوضاع چطور پیش می‌رود. یا بپرسید: «امروز بازی فوتبال چطور بود؟»
 • از والدین دیگر بپرسید که چگونه ایمنی فرزندان خود را بررسی می‌کنند.
 • درباره‌ی اغوا کردن (این نکته پیش‌تر ذکر شده است) آگاهی پیدا کنید.
 • اگر احساس خوبی ندارید، به غریزه‌ی خود اعتماد کنید؛ برای مثال، اگر فردی بخواهد فرزند شما را به‌تنهایی بیرون ببرد یا پیشنهاد دهد که به‌طور خصوصی مربی کودک شما باشد و… می‌توانید به او «نه» بگویید.
 • از والدین دیگر سؤال کنید که درباره‌ی سازمان‌ها و گروه‌های اجتماعی مدافع حقوق کودکان چه اطلاعاتی دارند؛ همچنین درباره‌ی سیاست‌های کاری این سازمان‌ها پرس‌وجو کنید.

سیاست‌ها و اقدامات اجتماعی برای جلوگیری از سوء‌استفاده‌ی جنسی کودکان

سرویس‌ها و شوراهای محلی همچون مراکز مراقبت از کودکان، مدارس، باشگاه‌های ورزشی و عبادتگاه‌ها باید سیاست‌ها و روش‌هایی خاص برای ایمن نگه‌داشتن کودکان و جلوگیری از آزار جنسی در نظر بگیرند. از آن‌ها انتظار داشته باشید که به سؤالات شما پاسخ دهند. این خواسته کاملاً منطقی است.

در ادامه، راهکارهایی برای آگاهی از این سیاست‌ها ذکر شده است:

 • از مدرسه یا باشگاه ورزشی بخواهید سیاست‌های ایمنی‌شان را پیش از ورود و بعد از خروج کودک از مدرسه به شما اطلاع دهند.
 • درباره‌ی ایمنی کودک در باشگاه‌های ورزشی یا سایر گروه‌ها سؤال کنید.

و اگر فکر می‌کنید سرویس‌هایی که در زمینه‌ی ایمنی کودک فعالیت می‌کنند، می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشد، نظرات‌تان را با آن‌ها در میان بگذارید. در واقع، انجام دادن این کار رفتاری مسئولانه است که به عنوان عضوی از جامعه باید بدان اهمیت دهید؛ برای مثال، اگر گمان می‌کنید سرویس‌های بهداشتی‌ مرکز خرید محله‌ی شما بیش‌ از اندازه دور‌اُفتاده و پرت‌ است، این موضوع را به مدیریت مرکز اطلاع دهید.

آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ی جنسی

صحبت کردن با کودکان ۰ تا ۱۱ سال درباره‌ی آزار جنسی

شاید صحبت کردن درباره‌ی موضوعاتی مانند آزار جنسی کودک برای شما دشوار باشد. این موضوع کاملاً طبیعی است. اما صحبت کردن با کودک درباره‌ی سوء‌استفاده‌ی جنسی کمک می‌کند که امنیت او حفظ شود؛ زیرا بدین طریق او می‌فهمد که سوء‌استفاده‌ی جنسی چیست و از سوی دیگر، این امکان فراهم می‌شود که درباره‌ی آن حرف بزند.

همچنین گفت‌وگو کردن آزاد و صادقانه این پیام را می‌رساند که کودک همیشه می‌تواند با شما صحبت کند و موضوع هرچه باشد شما به آن گوش می‌دهید.

اگر نمی‌دانید مکالمه را چگونه باید شروع کنید، می‌توانید در حین صحبت کردن درباره‌ی روابط، احترام و رشد شخصی، به این موضوع برسید و حرف زدن درباره‌ی سوء‌استفاده جنسی را پیش بکشید؛ برای مثال، می‌توانید درباره‌ی نکات مثبت اعتماد کردن به روابط صحبت کنید، مانند احساس دوست داشتن و گذراندن اوقات خوب با یکدیگر. در پایان نیز اضافه کنید که گاهی اوقات روابط باعث می‌شود افراد احساس ناراحتی، ناامنی یا حقارت کنند که این درست نیست.

همچنین استفاده از «کتاب» شیوه‌ای عالی برای شروع مکالمه درباره‌ی آزار جنسی کودکان است.

لازم نیست یک‌باره درباره‌ی تمام جنبه‌های سوء‌استفاده‌ی جنسی با کودک صحبت کنید. بعدها می‌توانید دوباره در این باره صحبت کنید.

  رازهایی که نباید مخفی کرد
  بستن

  رازهایی که نباید مخفی کرد

  180,000 ریال
  در سرزمینی نه چندان دور، شوالیه‌ی کوچک و شجاعی که آلفرد نام داشت با مادرش، بانو سوزان، در کلبه‌ای کوچک زندگی می‌کرد. آن‌ها زندگی فقیرانه ای داشتند. مادر شوالیه‌ی کوچک هر روز خیلی کار می‌کرد...
  لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/YtyvO

  لمس خوب، لمس بد

  180,000 ریال
  در پاین کتاب اطلاعاتی درباره‌ی مسائل زیر مطرح شده است: ضرورت آموزش پیشگیری از سوءاستفاده جنسی به کودکان، سن مناسب کودکان برای طرح این موضوع و راهنمایی‌های مختصر در صورت تعرض به کودک
  لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/VRAFr
  دیگر سکوت نمی کنم!
  بستن

  دیگر سکوت نمی‌کنم!

  180,000 ریال
  خانم سالوادور یک روز در کلاس با شاگردانش درباره‌ی غریبه‌ها و لمس اجباری صحبت می‌کند، تمام مدت کلاس، رژینا به رازش فکر می‌کند؛ به رازی که حتی مادرش از آن بی‌خبر است. آیا خانم سالوادور، می‌تواند به رژینا کمک کند؟
  لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/N8Nag
  به من دست نزن - داستانی برای شناخت حد و مرزها
  بستن

  به من دست نزن – داستانی برای شناخت حد و مرزها – مجموعه مهارت‌های خودمراقبتی

  230,000 ریال
  به نظر یوناس کلاس شنا اصلا خوش‌ نمی‌گذرد، چون هنوز نمی‌توانند خوب شنا کند. وقتی قلدر کلاس او را زیر آب می‌کشد، او جیم می‌شود و کمی در رختکن پرسه می‌زند. آنجا پسر بزرگ‌تری را می‌بیند که به او پاستیل تعارف می‌کند و با او با مهربانی حرف میزند. یوناس افتخار می‌کند که یک بزرگ‌تر به او توجه کرده اما پسر بزرگ کم‌کم یوناس را تحت فشار قرار می‌دهد و او احساس خطر می‌کند.
  لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/ZBmUR
  من می توانم با صدای بلند بگویم نه
  بستن

  من می توانم با صدای بلند بگویم نه – داستان هایی برای تمرین نه گفتن – مجموعه مهارت‌های خودمراقبتی

  230,000 ریال
  موقعیت‌هایی پیش می‌آید که احساس بدی به لئا دست می‌دهد: وقتی یان او را در زمین بازی عصبانی می‌کند، وقتی خانم دایشمان، همسایه، می‌خواهد او را بغل کند یا وقتی عمو مایر می‌خواهد او را روی زانویش بنشاند. خب لئا باید چه‌کار کند؟ لئا محکم می‌ایستد و با صدای بلند و با اعتمادبه‌نفس می‌گوید «نه». برای همین وقتی مرد غریبه سعی می‌کند لئا را با خود ببرد او جواب درست را می‌داند. لئا با صدای بلند می‌گوید: نه، من نمی‌آیم.
  لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/BioCE

  گوش دادن به نگرانی‌های کودک

  هنگام صحبت کردن، شاید کودک حرف‌های تازه‌ای بزند یا نگرانی‌هایش را با شما در میان بگذارد. در این صورت این دو مرحله باید انجام شود:

  1. گفته‌های فرزندتان را با بیان خود تکرار کنید تا مطمئن شوید درست متوجه شده‌اید؛ برای مثال، «دوست نداری خانم X تو رو محکم ببوسه» یا «فکر می‌کنی آقای Y رفتار عجیبی داره».

  با کودک صحبت کنید تا بداند در صورت تکرار این اتفاق چگونه با آن برخورد کند؛ برای مثال، «اگر خانم X سعی می‌کنه تو رو ببوسه، اشکالی نداره که بهش بگی “نه” و ازش دور شی. کار درستی می‌کنی که این‌ها رو بهم می‌گی. مهم اینه که باهام درمیون می‌‌گذاری.»

  «نه» گفتن راهی است مطمئن برای حمایت کودکان از خودشان

  «نه» گفتن کودک به لمس یا هرگونه عمل ناخواسته بخش مهمی در ایمن ماندن او در برابر سوء‌استفاده‌ی جنسی است.

  اگر کودک شما نمی‌خواهد فرد بزرگسالی او را قلقلک دهد، ببوسد یا بغل کند، اشکالی ندارد که «نه» بگوید و از آن شخص دور شود.

  در صورت پیش آمدن رخدادهای زیر، اشکالی ندارد که کودک شما «نه» بگوید؛ برای مثال، اگر کسی:

  • او را لمس می‌کند.
  • از کودک‌تان بخواهد کاری انجام دهد که باعث شود احساس ناامنی، گیجی یا ترس را تجربه کند.
  • کاری انجام ‌دهد که باعث ‌شود کودک شما بخواهد از او فاصله بگیرد.
  • او را تهدید ‌کند.
  • او را فریب دهد و در موقعیتی ناامن قرار دهد.

  همچنین کودک باید بپذیرد که دیگران نیز به او «نه» بگویند.

  این موقعیت‌ها را تمرین کنید: مثلاً، کودک خود را وادار کنید بلند شود و بایستد و با صدای بلند بگوید: «تمومش کن!»، «نه، من از این کار خوشم نمی‌آد!» یا «بسه! این بدن منه، به مادرم می‌گم که چه اتفاقی افتاد!»

  آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ی جنسی

  احساس ناامنی: به کودکان کمک کنید تا علائم هشدارهای جنسی را تشخیص دهند

  هنگامی‌که مشکلی پیش می‌آید یا کودک احساس امنیت نمی‌کند، بدنش به او هشدار‌ می‌دهد. این علائم در بسیاری از موقعیت‌های ناامن نیز نمایان می‌شوند. اگر کودک شما بتواند علائم را در موقعیت‌های ناامن گوناگون تشخیص دهد، می‌تواند در وضعیت ناامن جنسی نیز به آن‌ها پی ببرد.

  با بیان عبارات و کلمات درست و مناسبِ سن کودک، به او کمک کنید علائم هشداردهنده را بشناسد. بدین طریق می‌توانید از او در برابر سوء‌استفاده‌ی جنسی محافظت کنید؛ برای مثال، به کودکان کوچک‌تر بگویید: «وقتی احساس ناامنی می‌کنی ممکنه یه حال ناجوری تو شکمت حس کنی، قلبت تند‌تند بزنه یا ممکنه بدنت داغ بشه و بلرزه.»

  به کودکان بزرگ‌تر بگویید: «وقتی احساس ناامنی می‌کنی ضربان قلبت بالا می‌ره، عضلاتت منقبض می‌شه، دست‌هات عرق می‌کنه، بدنت مور‌مور می‌شه یا داغ می‌کنه و حس می‌کنی داری مریض می‌شی.»

  کودکان باید علائم هشداردهنده و راهکار مقابله را بشناسند. این نکته بسیار مهم است؛ برای مثال بگویید: «اگر با کسی بودی و این احساسات رو داشتی، بهتره ‌جای دیگه‌ای بری و با کسی باشی که احساس امنیت کنی. همین‌طور مهمه که درباره‌ی احساست به من بگی، چون می‌تونم کمک کنم امنیتت رو حفظ کنی.»

  به فرزندتان بگویید که هرگاه احساس ناامنی کرد، می‌تواند پیش چه‌ کسانی برود. سپس با کمک یکدیگر، خانواده و دوستان و پلیس و معلمان مورد اعتماد را شناسایی کنید. به کودک‌تان یادآوری کنید که اگر کسی حرفش را باور نکرد، باید به افراد دیگری بگوید تا به او کمک کنند.

  لمس نامناسب: به کودکان کمک کنید تا از بدن خود محافظت کنند

  فرزند شما «باید» بداند که «بدن او» مال خودش است. وقتی کودک شما این موضوع را بفهمد، متوجه می‌شود که افراد دیگر نباید بدنش را لمس کنند، تن او را ببینند یا از بدنش به‌ویژه دستگاه تناسلی او عکس یا فیلم بگیرند.

  به بچه‌های کوچک‌تر بگویید: «تو صاحب بدنتی. هیچ‌کس نمی‌تونه بدنت رو بدون دلیل خوبی ببینه یا لمس کنه. این کار خوبی نیست که یک آدم‌بزرگ یا بچه‌ی بزرگ‌تر بخواد آلت تناسلی تو رو لمس کنه یا ببینه یا حتی مالِ خودش رو بهت نشون بده. حتی اگه کسی باشه که می‌شناسی، بازم کار درستی نیست. بلافاصله باید به من بگی، حتی اگه اون‌ها ازت بخوان که این موضوع رو مخفی نگه داری.»

  به بچه‌های بزرگ‌تر بگویید: «بدنت متعلق به توئه. هیچ‌کس حق نداره بدون دلیل خوبی آلت تناسلی یا مقعدت رو لمس کنه. اگر کسی خواست آلت تناسلی تو رو ببینه یا اون رو لمس کنه یا مالِ خودش رو به تو نشون بده، فوراً به یکی اطلاع بده. حتماً باید این کار رو بکنی، حتی اگه اون فرد آشنا باشه و از تو بخواد که این اتفاق رو مخفی نگه داری.»

  برای فرزند خود توضیح دهید که منظور شما از «دلیل خوب» چیست؛ برای مثال، «یک دکتر یا پرستار ممکنه ازت بخواد که بدنت رو ببینه. این یه دلیلِ خوبه، اما به شرطی که من هم اونجا باشم.»

  آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ی جنسی

  راز بی‌خطر و راز خطرناک: به کودکان کمک کنید تفاوت این دو را درک کنند

  افرادی که از کودکان سوء‌استفاده‌ی‌ جنسی می‌کنند، می‌خواهند این تجاوز را مخفی نگه ‌دارند. شما می‌توانید به کودک‌تان کمک کنید تا تفاوت رازهای بی‌خطر و خطرناک را درک کند.

  برای کودکان کوچک‌تر می‌توانید تفاوت‌ها را بدین صورت توضیح دهید:

  راز بی‌خطر: «نگه داشتن بعضی از رازها خوبه، مثل وقتی‌که مامان‌بزرگ بهت می‌گه چه کادویی برای تولد خواهرت خریده. این رازها بی‌خطر هستن.»

  راز خطرناک: «بعضی از رازها ممکنه تو رو نگران کنه، مثل وقتی‌که دوستت بهت بگه قصد داره چیزی رو که مالِ اون نیست، برداره. این‌ها رازهای خطرناکه. اگه حس کردی رازی ممکنه بقیه رو ناراحت کنه، باید به من بگی تا بتونیم تصمیم بگیریم که این راز بی‌خطره یا خطرناک.»

  برای کودکان بزرگ‌تر می‌توانید تفاوت‌ها را بدین صورت توضیح دهید:

  راز بی‌خطر: «رازهای بی‌خطر اون‌هایی هستن که فقط برای مدت کوتاهی باید مخفی نگهشون داریم. اون‌ها معمولاً مردم رو خوشحال می‌کنن و آخرش همه راز رو می‌فهمن. راز بی‌خطر می‌تونه یک جشن تولد غافل‌گیر‌کننده باشه.»

  راز خطرناک: «رازهای خطرناک باعث می‌شن احساس ناراحتی بکنی؛ برای مثال، کسی ازت می‌خواد موضوعی رو از همه، حتی من مخفی نگه داری. باید درباره‌ی این رازها به من یا به کس دیگه‌ای که بهش اعتماد داری، بگی.»

  مکان‌ها و موقعیت‌های امن و ناامن: به کودکان کمک کنید که آن‌ها را تشخیص دهند

  درباره‌ی این موضوع که چه چیزی باعث می‌شود مکان یا موقعیتی امن یا ناامن باشد، با کودک خود صحبت کنید.

  بچه‌های کوچک‌تر همیشه قادر نیستند مکان‌های امن و ناامن را تشخیص دهند؛ بنابراین درباره‌ی احساسی که مکان‌های گوناگون در آن‌ها ایجاد می‌کند، با یکدیگر صحبت کنید. از فرزند خود بپرسید: «کجا احساس شادی می‌کنی و می‌دونی در امانی؟ اونجا چه شکلیه؟ کی اونجاست؟ چی باعث می‌شه احساس امنیت کنی؟»

  برای بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانید تفاوت را توضیح دهید:

  مکان امن: «مکان امن جاییه که افراد زیادی اونجا هستن و تو اون‌ها رو می‌شناسی.»

  مکان ناامن: «مکان ناامن جاییه که افراد مورد اطمینانت رو اونجا نبینی؛ یعنی، کسی نباشه که بتونه بهت کمک کنه.»

  در شرایط ناامن چه کارهایی می‌‌شود انجام داد؟ درباره‌ی این موضوع با کودک‌تان صحبت کنید؛ برای مثال:

  • «اگه من دیر بیام مدرسه دنبالت، چی‌کار می‌کنی؟»
  • «اگه کسی که نمی‌شناسی ازت بخواد با هم دنبالِ حیوون‌خونگی‌ش برین، چی‌کار می‌کنی؟»
  • «اگه توی دستشویی عمومی احساس راحتی نکنی، چی‌کار می‌کنی؟»
  • «اگه کسی بدنت رو طوری لمس کنه که حس کنی درست نبوده، چی‌کار می‌کنی؟»
  آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ی جنسی

  صحبت کردن با کودکان ۱۲ تا ۱۸ ساله درباره‌ی آزار جنسی

  شاید برای شما صحبت کردن درباره‌ی موضوعاتی مانند آزار جنسی کودک دشوار باشد. این موضوع کاملاً طبیعی است. اما صحبت کردن با کودک درباره‌ی سوء‌استفاده‌ی جنسی به حفظ امنیت او کمک می‌کند؛ زیرا کودک درمی‌یابید که سوء‌استفاده‌ی جنسی چیست و از سویی این امکان فراهم می‌شود که درباره‌ی آن حرف بزند.

  همچنین گفت‌وگو کردن آزاد و صادقانه این پیام را می‌رساند که کودک همیشه می‌تواند با شما صحبت کند و موضوع هرچه باشد شما به آن گوش می‌دهید.

  اگر نمی‌دانید مکالمه را چگونه باید شروع کنید، می‌توانید در حین گقت‌وگو درباره‌ی روابط، احترام و رشد شخصی، به این موضوع برسید و حرف زدن درباره‌ی سوء‌استفاده‌ی جنسی را پیش بکشید؛ برای مثال، شما می‌توانید درباره‌ی نکات مثبت اعتماد کردن به روابط صحبت کنید، مانند احساس دوست داشتن و گذراندن اوقات خوب با یکدیگر؛ همچنین برخی روابط باعث می‌شوند افراد احساس ناراحتی، ناامنی یا حقارت کنند که این درست نیست.

  برای شروع مکالمه می‌توانید از گزارش خبری، نمایش تلویزیونی یا گفته‌های فرزندتان درباره‌ی مدرسه استفاده کنید. به‌جز این، می‌توانید از فرصت‌های روزمره برای گفت‌وگو با کودکِ خود درباره‌ی سوء‌استفاده‌ی جنسی استفاده کنید؛ برای مثال، هنگام صرف شام یا زمانی‌که کودک‌تان را از مدرسه به خانه می‌رسانید و…

  لازم نیست یک‌باره درباره‌ی همه‌ی جنبه‌های سوء‌استفاده‌ی جنسی با کودک صحبت کنید. بعدها می‌توانید دوباره در این باره با او صحبت کنید.

  نوجوان چگونه می‌تواند درخواست رابطه‌ی جنسی را رد کند؟

  نوجوانان حق دارند بگویند که چه اتفاقی برای بدن آن‌ها می‌افتد. درک کردن این حق و استفاده از آن، نوجوانان را از سوء‌استفاده‌ی جنسی در امان نگه می‌دارند.

  به فرزند خود بگویید: «بدنت متعلق به توست. هیچ‌کس حق نداره بدنت رو لمس کنه یا ازش عکس بگیره یا هیچ‌گونه عمل جنسی با تو انجام بده. اصلاً مهم نیست که چه‌کسی از تو درخواست کرده، تو حق داری بهش “نه” بگی.»

  به آن‌ها توضیح دهید که اکثر مردم به‌درستی رفتار می‌کنند. اما گاه در برخی شرایط، شخصی که فرزند شما به او اعتماد دارد، سعی می‌کند بدون رضایت او را به شیوه‌ای غیرمتعارف لمس کند. این شخص می‌تواند دوستی بزرگسال، یکی از اعضای خانواده یا حتی جوانی دیگر باشد.

   من با هرکسی نمی روم
   بستن

   من با هرکسی نمی‌روم – داستانی درباره روش برخورد با غریبه و آشنا – مجموعه مهارت‌های خودمراقبتی

   230,000 ریال
   لو منتظر است که دنبالش بیایند. او تنها جلوی مهدکودک ایستاده است. همان موقع خانم اشمیت به او نزدیک می‌شود و می‌گوید: سلام لو، بیا برویم، من می‌برمت خانه. خانم اشمیت در محله آن‌ها زندگی می‌کند. اما اسم کوچک او چیست؟ موهایش قرمز است یا آن‌ها را رنگ می‌کند؟ لو همه چیز را درباره او نمی‌داند. برای همین می‌گوید: من شما را نمی‌شناسم. نمی‌توانم با شما بیایم. تازه مامانم گفته باید منتظر بمانم.
   لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/5rZQK
   من که گم نمی شوم
   بستن

   من که گم نمی شوم – راهکارهای لازم هنگام گم شدن – مجموعه مهارت‌های خودمراقبتی

   230,000 ریال
   لو و مامان به شهر می‌روند. مامان می‌خواهد نان بخرد. لو هم می‌خواهد موز و جوراب راه‌راه قرمز و سفید بخرد. او جوراب را همین امروز لازم دارد. امروز بازار خیلی شلوغ است. مامان می‌گوید: امیدوارم در این شلوغی مرا گم نکنی. لو می‌گوید: من که گم نمی شوم. راه خیلی باریک است. لو فقط پاهای آدم‌ها را می‌بیند. او شانس آورده که مامان پالتوی قرمزش را پوشیده آن‌قدر خوب دیده می‌شود که امکان ندارد او را گم کند. اما...
   لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/IIOkq
   من می توانم قوی باشم - داستانی برای اعتماد به نفس و مقابله با قلدری
   بستن

   من می‌توانم قوی باشم – داستانی برای اعتماد‌به‌نفس و مقابله با قلدری – مجموعه مهارت‌های خودمراقبتی

   230,000 ریال
   «لطفا بگذارید رد شوم» کیم جرات نمی‌کند به راهش ادامه دهد. گریت و فریتس، دوتا از بچه‌های مهد کودک راه او را می‌بندند، او را هل می‌دهند و می‌خواهند کوله‌پشتی جدیدش را بگیرند. کیم می‌خواهد با صدای بلند کمک بخواهد و از خود دفاع کند، اما نمی‌تواند و از ترس فقط روی زمین چمباتمه می‌زند.
   لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/Sf0Ff
   بدن من مال منه!
   بستن

   بدن من مال منه!

   180,000 ریال
   من کلارا هستم و چیزی دارم و چیزی دارم که فقط مال خودم است: بدنم! بدنم فقط مال من است! وقتی خیلی کوچک بودم، بدنم اصلا شبیه الان نبود. اما من بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شوم و بدنم پابه‌پای من تغییر می‌کند.
   لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/NNcTV
   نه، یعنی نه
   بستن

   نه، یعنی نه

   250,000 ریال
   وقتی خاله جینی بخواهد بوسم کند و من دوست نداشته باشم... نه یعنی نه! من حق دارم تصمیم بگیرم که او را ببوسم یا با دست بدهم، اما اگر نخواهم... نه یعنی نه!
   لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/wESMl

   نارضایتی برای برقراری رابطه‌ی جنسی

   اگر کسی سعی کند بدن فرزند شما را لمس کند، ببیند یا از او عکس بگیرد یا بدون رضایتش هرگونه اقدام جنسی دیگر انجام دهد، اولین قدم «نه!» گفتن است.

   مرحله‌ی بعدی این است که ماجرا را با شما یا فرد بزرگسال مورد اعتماد دیگری در میان بگذارد. این امر ضروری است، حتی اگر به کودک شما گفته شود که آن را مخفی نگه دارد یا بابت آن تهدید شود.

   داشتن رابطه‌ی سالم در بزرگسالی مستلزم چه آموزش‌هایی است؟

   با فرزندتان درباره‌ی نحوه‌ی درخواست کردن صحبت کنید. این نکته بسیار مهم است. بگویید: «اگه می‌خوای با کسی صمیمی شوی، باید اول مطمئن شی که اون هم راضیه. می‌تونی چیزی مثل این رو بهش بگی: “می‌تونم با تو بیشتر صمیمی بشم؟”»

    

   از این سن می‌توانید به فرزند خود آموزش دهید تا بداند صمیمیت بیشتر، مستلزم بررسی مداوم این مسئله است که شریک زندگی او نیز همانند خودش از انجام دادن کاری رضایت داشته باشد. باید آگاه باشد که اگر فرد مقابل ساکت یا مردد است یا تصمیمش را عوض کرده، این رفتار نشانه‌ی نارضایتی اوست.

   روابط محترمانه

   وقتی نوجوانان بدانند روابط سالم و محترمانه چگونه است، احتمالاً می‌توانند از شکل‌گیری روابطی که آن‌ها را در معرض سوء‌استفاده‌ی جنسی قرار می‌دهد، جلوگیری کنند.

   یکی از راه‌های کمک به نوجوانان برای اینکه احترام در رابطه را درک کنند، صحبت کردن درباره‌ی مثال‌هایی است که در شبکه‌های اجتماعی با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید.

   از سوی دیگر، باید درباره‌ی این موضوع صحبت کنید که رابطه چه زمانی نامحترمانه یا ناامن می‌شود و در این صورت، فرزند شما باید چه کاری انجام دهد؛ برای مثال «این درست نیست که کسی مجبورت کنه ببوسی‌ش یا اقدام جنسی انجام بدی یا حتی وقتی‌که دوست نداری دوروبرت باشه. هیچ‌وقت مجبور نیستی کاری رو انجام بدی که نمی‌خوای، حتی اگه این کار بیرون رفتن با کسی باشه.»

   آموزش خودمراقبتی به کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ی جنسی

   مکان‌ها و موقعیت‌های امن و ناامن

   با فرزند خود درباره‌ی این موضوع صحبت کنید که چه چیزی باعث می‌شود مکان یا موقعیتی امن یا ناامن باشد.

   مکان امن این‌گونه توصیف می‌شود: «مکان امن تحت نظارت شخصی بزرگسال و مسئولیت‌پذیر قرار داره. توی یک مکان امن، افرادی حضور دارن که تو اون‌ها رو می‌شناسی و در صورت نیاز می‌تونن بهت کمک کنن.»

   مکان ناامن این‌گونه توصیف می‌شود: «مکان ناامن جاییه که افراد مورد اطمینانت رو اونجا نبینی؛ یعنی، کسی نباشه که بتونه بهت کمک کنه»

   با فرزندتان درباره‌ی این موضوع صحبت کنید که در شرایط ناامن باید چه‌کاری انجام دهد؛ برای مثال:

   • اگر من نتونستم بیام مدرسه دنبالت و کسی که تازه ملاقاتش کردی، بهت پیشنهاد داد برسونتت خونه چی‌کار می‌کنی؟
   • اگر شب جای دیگه بودی و موقع خواب احساس ناراحتی کردی، چی‌کار می‌کنی؟

   به فرزندتان یادآوری کنید که در چنین شرایط ناامنی، احتمالاً چه علائم هشدار‌دهنده‌ی جسمانی‌ای را تجربه خواهد کرد؛ برای مثال، قلب کودک شما ممکن است سریع‌تر شروع به تپیدن کند و احساس تعریق یا لرزش کند. شاید دلشوره داشته باشد و حس درونی‌ا‌ش بگوید که اینجا امن نیست. اگر فرزند شما این علائم را احساس کند، باید به نشانه‌ها اعتماد کرده، از آن مکان یا موقعیت دور شود.

   فرزندتان باید بداند که به چه‌کسی اعتماد کند

   اگر در زندگی فرزندتان، افراد مورد اعتمادی حضور دارند، پس او این شانس را دارد که درباره‌ی دلواپسی‌ها و نگرانی‌هایش و حتی سوء‌استفاده‌ی جنسی با آن‌ها صحبت کند. با او همکاری کنید تا فهرستی از این افراد تهیه کند.

   اگر شخصی که اسمش در لیست است، حرف او را باور نکرد، فرزند شما باید موضوع را با افراد دیگر مطرح کند تا زمانی‌که کسی به او گوش دهد و کمکش کند.

   لینک کوتاه شده: https://hodhod.com/HGDOQ

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *